2011/12
RAPORT
Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ
PRZEPROWADZONEJ
W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. JANA ŚNIADECKIEGO
W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH
ROK SZKOLNY 2011/2012
Podstawa prawna
Rozporządzenie MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego oraz organizacji kuratoriów oświaty z dnia 7 października 2009r.(Dz.U. z 2009r. Nr 168 poz. 1324)
1. EWALUACJA POSTAW UCZNIÓW WOBEC SIEBIE I INNYCH
l CELE EWALUACJI
Poprzez przyjrzenie się bliżej postawom uczniów wobec siebie i innych chcemy odpowiedzieć na pytanie czy lansowana przez szkołę koncepcja wychowania w tym obszarze jest właściwa oraz spełnia oczekiwania uczniów
i rodziców.
Głównym celem ewaluacji było zebranie informacji, które zostaną wykorzystane do ewentualnej modyfikacji szkolnego programu wychowawczego i programu profilaktyki.
l PRZEDMIOT EWALUACJI
Przedmiotem ewaluacji były postawy uczniów wobec siebie i innych, co dotyczy obszaru: „Efekty kształcenia i wychowania. Rozwój osobisty i społeczny.”
l CHARAKTERYSTYKA PRZEPROWADZONEGO BADANIA
Powołany na posiedzeniu rady pedagogicznej sierpnia 2011r. zespół ewaluacyjny w składzie: dyrektor szkoły jako koordynator ewaluacji oraz dwóch nauczycieli opracowali projekt , narzędzia oraz harmonogram ewaluacji. Zespół zebrał oraz poddał interpretacji informacje dostarczone przez grupy, a także sporządził całościowy raport, który został włączony do dokumentacji szkoły. Wyniki ewaluacji upowszechniono zainteresowanym
w dwóch formach – prezentacji na stronie internetowej szkoły i w formie papierowej dostępnej w sekretariacie szkoły. W trakcie gromadzenia danych zastosowano zasadę triangulacji metod, wykorzystując badanie dokumentów, wywiady i ankietowanie, oraz triangulacji źródeł, badając dokumentację szkolną, nauczycieli, uczniów i rodziców.
l ANALIZA WYNIKÓW
Szkoła posiada opracowane na dany rok szkolny Plan Wychowawczy
i Szkolny Program Profilaktyki. Odnajdujemy w nich postawy, na kształtowanie których kładzie się w liceum szczególny nacisk. Odnoszą się one do świata wewnętrznego ucznia, a także jego relacji z innymi osobami, grupą rówieśniczą i środowiskiem. Są to przede wszystkim: znajomość i stosowanie w różnych sytuacjach zasad dobrego wychowania, wierność uniwersalnym wartościom i normom społecznym, dbałość o zdrowie własne i innych, samodzielność i twórcze rozwiązywanie problemów, właściwa komunikacja
z innymi, empatia, aktywność społeczna i obywatelska. Programy zawierają również formy i metody kształtowania pożądanych postaw.
Co roku opracowuje się też Plan Pracy Szkoły, w którym ujęte są konkretne działania sprzyjające kształtowaniu określonych postaw uczniowskich. W roku szkolnym 2011/2012 były to między innymi działania rozwijające zainteresowania uczniów: działalność Kawiarenki literacko – teatralnej “To i owo”, koła fotograficznego, Szkolnego Klubu Debat; organizacja warsztatów
i sesji naukowych na terenie szkoły; organizacja wycieczek i wyjść, udział w programach edukacyjnych i projektach, udział w konkursach przedmiotowych, przygotowanie i udział w licznych imprezach kulturalnych, a także działania wychowawcze i profilaktyczne: zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych, organizowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów borykających się z różnymi problemami, zaangażowanie uczniów
w wolontariat i akcje charytatywne, pedagogizacja rodziców.
Wewnątrzszkolny System Oceniania zawiera szczegółowe kryteria oceniania zachowania uczniów w szkole. Opracowane są także i na bieżąco aktualizowane procedury na wypadek sytuacji kryzysowych.
Za najważniejsze postawy wobec siebie i innych uczniowie oraz ich rodzice uznali zgodnie: uczciwość, prawdomówność, szacunek do innych, empatię oraz niesienie pomocy innym. Według uczniów szkoła powinna przede wszystkim uczyć tolerancji, kulturalnego zachowania, punktualności. Według rodziców natomiast zadaniem szkoły jest kształtowanie aktywności obywatelskiej, umiejętności radzenia sobie z problemami i obowiązkowości. Kultura osobista, szacunek dla innych, tolerancja i empatia powinny być według nich kształtowane przez dom rodzinny. Wśród działań szkoły, które najlepiej kształtują pożądane postawy uczniowie wymieniali: akademie i apele, zajęcia z psychologiem i pedagogiem, lekcje wychowawcze i zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Z kolei rodzice za najważniejsze uznali: udział w akcjach obywatelskich na terenie szkoły i miasta, możliwość rozwijania zainteresowań poprzez zajęcia pozalekcyjne, organizację działań wolontariatu, działalność w ramach programu PaT oraz uczenie przez dobry przykład. Jako dobry określili rodzice stopień ukształtowania postaw przez szkołę. Rodzice przedstawili również propozycję działań, które szkoła mogłaby podjąć, aby lepiej kształtować podane przez nich postawy uczniów. Są to: działania na rzecz integracji dziecka z grupą rówieśniczą (wyjazdy integracyjne, spotkania po szkole), podjęcie współpracy z innymi placówkami oświatowymi, przystąpienie do programów profilaktycznych, rozwinięcie na szerszą skalę działalności wolontariackiej.
Postawy, które nauczyciele dostrzegają i szczególnie cenią u uczniów liceum to: aktywność społeczna (wszelkie formy zaangażowania w życie szkoły), odpowiedzialność, szczerość i uczciwość. Nauczyciele obserwują również postawy negatywne uczniów wobec siebie i innych. Są to: brak kultury osobistej – chamstwo i wulgarność (zwłaszcza wśród uczniów klas pierwszych), niewłaściwe zachowanie na lekcjach oraz podczas uroczystości
i imprez szkolnych (rozmowy, brak zainteresowania), lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych (wagary, bierność). Coraz częściej też zdarza się brak odpowiedzialności za podjęte zobowiązania i postawy roszczeniowe.
Samym uczniom również przeszkadza u kolegów chamstwo, niepunktualność
i egoizm.
Analiza wyników nauczania w kategorii: oceny ze sprawowania w latach szkolnych 2010/2011 i 2011/2012 pozwala stwierdzić, że
W liceum nie obserwuje się wandalizmu oraz aktów agresji ze strony uczniów w stosunku do siebie i innych. Nie występuje również problem ze środkami psychaktywnymi.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich są pozytywnie postrzegani w środowisku lokalnym. Świadczą o tym liczne podziękowania składane na ręce dyrektora szkoły za udział w projektach edukacyjnych, działalność pierwszej w Polsce klasy patronackiej programu “Pat”, zabezpieczanie i organizację imprez sportowo - rekreacyjnych na terenie miasta, zaangażowanie w wolontariat oraz akcje charytatywne – m.in. podziękowania władz miasta, Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich, fundacji i stowarzyszeń oświatowych.
Są jednak uczniowie, którzy psują dobre imię szkoły. Zdarzają się skargi miszkańców sąsiadujących ze szkołą kamienic na palących poza terenem szkolnym i wulgarnie odnoszących się do siebie licealistów.
l PODSUMOWANIE
Uzyskane w przeprowadzonej ewaluacji wyniki pozwalają na sformułowanie następujących wniosków:
1. Szkoła posiada Plan Wychowawczy i Szkolny Program Profilaktyki, które są realizowane i spełniają oczekiwania uczniów rodziców.
2. Dopracowania wymagają priorytety wychowania przez szkołę.
3. Należy wypracować działania na rzecz eliminacji zachowań patologicznych wśród młodzieży i ująć je w wyżej wymienionych programach.
4. Należy wzmocnić działania sprzyjające kształtowaniu pozytywnych postaw, przy uwzględnieniu propozycji rodziców.
2012/13
Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ
PRZEPROWADZONEJ
W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. JANA ŚNIADECKIEGO
W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH
Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego oraz organizacji kuratoriów oświaty z dnia 7 października 2009r. (Dz.U. z 2009r. Nr 168 poz. 1324)
Zgodnie z ustalonymi przez Ministra Edukacji Narodowej podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2012/2013 przeprowadzono w naszym liceum monitorowanie wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Celem monitorowania było pozyskanie informacji o zastosowanych w szkole rozwiązaniach organizacyjnych i metodycznych związanych z wdrażaniem nowej podstawy programowej, a także stanie realizacji zmian programowych i organizacyjnych wprowadzonych w liceach ogólnokształcących od 1 września 2012r.
Celem ewaluacji było sprawdzenie stopnia realizacji nowej podstawy programowej, co dotyczy obszaru: „Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły”.
Stały zespół ewaluacyjny w składzie: dyrektor szkoły jako koordynator ewaluacji oraz dwóch nauczycieli opracowali projekt, narzędzia oraz harmonogram ewaluacji. Zespół zebrał oraz poddał interpretacji informacje dostarczone przez nauczycieli, a także sporządził całościowy raport, który został włączony do dokumentacji szkoły. Wyniki ewaluacji upowszechniono zainteresowanym w dwóch formach – prezentacji na stronie internetowej szkoły i w formie papierowej dostępnej w sekretariacie szkoły. Analizie poddano zgromadzone w ciągu roku szkolnego dokumenty, a także przeprowadzono wywiad z nauczycielami na posiedzeniu rady pedagogicznej w dniu 27.06.2013r.
Na podstawie rozporządzenia MEN z 8 czerwca 2009r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników została opracowana przez dyrektora szkoły procedura tworzenia szkolnego zestawu programów nauczania. Zgodnie z tą procedurą w czerwcu 2012r. powstał szkolny zestaw programów nauczania na kolejny rok. Każdy program nauczania posiada odniesienie do podstawy programowej. Nauczyciele przygotowali również plany wynikowe, w których zaplanowali realizację minimalnej liczby godzin wskazanej przez MEN na 33 tygodnie w ciągu roku. Dyrektor szkoły opracował arkusz monitorowania podstawy programowej. Co miesiąc każdy nauczyciel składał arkusz realizacji podstawy programowej, który zawierał odniesienie do jej treści podejmowanych na każdej jednostce lekcyjnej. Po pierwszym i po drugim półroczu nauczyciele rozliczali minimalną ilość godzin konieczną do zrealizowania podstawy programowej. W ciągu roku szkolnego dyrektor liceum przeprowadził hospitacje zajęć lekcyjnych pod kątem realizacji treści podstawy programowej.Dyrektor obserwował realizację głównych umiejętności przedmiotowych i umiejętności szczegółowych z realizacji treści danego przedmiotu. Na konferencji podsumowującej działalność dydaktyczno – wychowawczą w roku szkolnym 2012/2013 nauczyciele za pomocą oświadczenia dokonali podsumowania realizacji podstawy programowej na koniec cyklu kształcenia oraz sformułowali wnioski. Nauczyciele zrealizowali podstawę programową ze wszystkich przedmiotów.
Z przeprowadzonej ewaluacji wynikają następujące wnioski:
1. Jeżeli na realizację przedmiotu przewidziano tylko 1 h tygodniowo, a rok szkolny będzie miał mniej niż 33 - 32 tygodnie nauki istnieje zagrożenie niezrealizowania podstawy programowej.
2. Inna forma realizacji podstawy programowej przez jednego nauczyciela (wycieczki, wyjścia) powoduje, że inni nauczyciele (zwłaszcza przedmiotów, na których realizację przewidziano tylko 1 h tygodniowo) mogą mieć problem z realizacją podstawy programowej.
3. Powodem niezrealizowanych lekcji są przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i inne wynikające z realizacji założeń wychowawczych – równie istotnych jak dydaktyczne.
4. Doświadczenie wynikające z samokontroli realizacji podstawy programowej w bieżącym roku szkolnym pozwoli nauczycielom dokonać korekty planów wynikowych. Zaleca się kumulowanie możliwych treści nauczania.
5. Monitorowanie realizacji podstawy programowej wpłynęło na bardziej świadome podejście nauczycieli do procesu nauczania.
Uzupełnienie raportu po monitorowaniu realizacji podstawy programowej
w roku szkolnym 2013/2014
Monitorowanie realizacji podstawy programowej odbywało się w ten sam sposób co w ubiegłym roku szkolnym. Monitorowanie realizacji podstawy programowej objęło klasy: pierwszą i drugie; dotyczyło również przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym w klasie drugiej. Podstawa programowa nie została zrealizowana z następujących przedmiotów:
języka polskiego, matematyki, języka rosyjskiego i języka angielskiego (zakres rozszerzony). Powodem tego były: długotrwałe zwolnienie lekarskie polonisty, „nieprzychylny” kalendarz, konieczność wyrównania poziomu, przepadające lekcje, reorganizacja planu spowodowana nieobecnością nauczycieli (zwolnienie lekarskie, praca w komisji maturalnej). W klasie pierwszej zrealizowana została minimalna ilość godzin z większości przedmiotów. Nieznaczne odstępstwa nie spowodowały niezrealizowania podstawy programowej. W przypadku przedmiotów realizowanych w klasie drugiej, a następnie trzeciej należy wziąć pod uwagę fakt, że w klasie maturalnej rok szkolny jest krótszy. Dlatego podział 60 tygodni nauki na dwa lata wymaga podziału na 36 tygodni (klasa druga) i 24 tygodnie (klasa trzecia). Skutkuje to tym, że ilość godzin zaplanowanych na 36 tygodni jest niemożliwa do zrealizowania. Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym planowane były na 36 tygodni. Mimo, że nie zrealizowano minimalnej ilości godzin podstawa programowa została zrealizowana. Wyjątek stanowi język angielski.
2013/14
Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ
PRZEPROWADZONEJ
W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. JANA ŚNIADECKIEGO
W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH
Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego oraz organizacji kuratoriów oświaty z dnia 7 października 2009r. (Dz.U. z 2009r. Nr 168 poz. 1324)
Tegoroczna ewaluacja dotyczy udzielania informacji zwrotnej w procesie uczenia. Właściwie dokonaliśmy diagnozy udzielania informacji zwrotnej uczniom przez nauczycieli liceum i sprawdziliśmy na ile ta informacja jest wykorzystywana przez uczniów w procesie uczenia się.
Najważniejsze wyzwanie, któremu stawia czoła społeczność szkolna w realizacji wymagania 2 „Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się” wynika z użycia formuły „uczenie się”, zamiast „nauczanie”. Oznacza to upodmiotowienie ucznia, który nie „jest uczony”, lecz systematycznie przysposabiany do uczenia siebie i w tym wysiłku uzyskuje wsparcie od nauczyciela. Wsparcie to obejmuje wiedzę o tym, jak się uczyć, pomoc w planowaniu i organizacji procesu uczenia się, pomoc w sytuacjach trudnych, budowanie motywacji oraz udzielanie informacji zwrotnych.
Informacja o postępach w nauce otrzymana w wyniku oceniania uczniów pomaga im uczyć się i planować swój indywidualny proces uczenia się.
Stały zespół ewaluacyjny w składzie: dyrektor szkoły jako koordynator ewaluacji oraz dwóch nauczycieli opracowali projekt, narzędzia oraz harmonogram ewaluacji. Zespół zebrał oraz poddał interpretacji informacje dostarczone przez uczniów, a także sporządził całościowy raport, który został włączony do dokumentacji szkoły. Wyniki ewaluacji upowszechniono zainteresowanym w dwóch formach – prezentacji na stronie internetowej szkoły i w formie papierowej dostępnej w sekretariacie szkoły. Analizie poddano ankiety dotyczące udzielania informacji zwrotnej w procesie uczenia. W badaniu uczestniczyło 45 uczniów liceum (z klasy Ia, IIa i IIb)
Informacja zwrotna udzielana jest uczniom na wszystkich przedmiotach. Na pierwszym miejscu ankietowani wymienili matematykę, jako przedmiot na którym nauczyciel informuje ucznia czego się nauczył, a czego jeszcze nie umie (39 wskazań - 87%). Na drugim miejscu plasuje się język polski (33 wskazania - 73%), a na trzecim język angielski (24 wskazania – 53%).
Informacja zwrotna pojawia się przy odpowiedzi ustnej ucznia i w pracach pisemnych. Większość ankietowanych ( 23 wskazania- 51%) stwierdziła, że nauczyciele czasami uzasadniają oceny z odpowiedzi ustnej. Odpowiedź, że zawsze tak się dzieje wskazało 16 osób, t.j. 36% Odpowiedzi rzadko i nigdy pojawiły się sporadycznie.
Uczniowie w zdecydowanej większości uważają, że nauczyciele przy odpowiedzi ustnej ucznia wskazują na jej minusy (34 ankietowanych – 76%). Wskazówki udzielane przez nauczyciela są czasami zrozumiałe dla uczniów (29 osób tak wskazało, czyli 64%) i tylko czasami przez nich wykorzystywane w dalszej nauce - 25 wskazań - 56%.
Jeśli chodzi o prace pisemne, to prawie połowa wszystkich uczniów uważa, że nauczyciele zawsze uzasadniają oceny z tych prac (21 osób - 47% ) Chociaż w klasie IIb połowa ankietowanych uważa, że rzadko tak się dzieje. Uzasadnienie ocen prac pisemnych przyjmuje według ankietowanych uczniów formę punktacji (25 wskazań- 56%), arkusza przyrostu wiedzy (wskazania uczniów z klas IIa I IIb – 16 wskazań, czyli 35%), omówienia wyników (14 wskazań – 31%).
Rzadko nauczyciele stosują recenzję i komentarz na marginesie. Podobnie jak w przypadku oceniania odpowiedzi ustnych wskazówki udzielane przez nauczyciela są tylko czasami zrozumiałe dla uczniów i czasami przez nich wykorzystywane.
Poddani badaniu uczniowie na pytanie, czy nauczyciel sprawdza zadanie domowe najczęściej zakreślali odpowiedź czasami (29 wskazań – 64%) lub rzadko (11 wskazań – 24%).
Najbardziej stresujący sposób sprawdzania wiedzy przez nauczyciela, to według ankietowanych sposób ustny. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy uczniowie podawali między innymi: stres przed grupą, obawę przed ośmieszeniem, mało czasu na zastanowienie, brak możliwości powrotu do poprzedniego pytania, trudności z koncentracją uwagi i podniesiony głos nauczyciela. Kilka osób uważa, że bardziej stresujący jest pisemny sposób sprawdzania wiedzy ( 7 wskazań – 16%). Jako przyczynę stresu podają one: brak zrozumienia tematu, pozostanie sam na sam z kartką i wiedzą oraz wygórowane oczekiwania rodziców i nauczycieli.
Tzw Gwiazda pytań pozwoliła poznać poziom wiedzy uczniów na temat form systemu oceniania i jego kryteriów. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że uczniowie I LO znają kryteria oceny swoich zadań i wypowiedzi. Na lekcjach często otrzymują informację, jak wykonują zadania. Nauczyciele wskazują uczniom, co zrobili dobrze, a co źle (mocne i słabe strony wykonywanego zadania). Nauczyciele wyjaśniają uczniom, jak powinni poprawić zadania. Uczniowie generalnie nie boją się popełniać błędów i uczą się na nich - w skali szkolnej od 1 do 6 najwięcej wskazań 4, 5 i 6. Słabiej ocenili ankietowani nauczycieli pod kątem rozmów na temat przyczyn sukcesów i niepowodzeń w nauce swoich uczniów - w tej samej skali wskazania 3,2,1.
1. Uczniowie znają system oceniania w szkole i kryteria oceniania na poszczególnych przedmiotach.
2. Badania dotyczące wiedzy i umiejętności należy uszczegółowić i dostosować do każdego przedmiotu.
3. Dla każdego ucznia nauczyciel powinien przygotować arkusz przyrostu wiedzy dostępny dla samego ucznia i jego rodziców lub opiekunów.
Uzupełnienie raportu po monitorowaniu realizacji podstawy programowej w roku szkolnym 2013/2014
- Monitorowanie realizacji podstawy programowej odbywało się w ten sam sposób co w ubiegłym roku szkolnym.
- Monitorowanie realizacji podstawy programowej objęło klasy: pierwszą i drugie; dotyczyło również przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym w klasie drugiej.
- Podstawa programowa nie została zrealizowana z następujących przedmiotów:
języka polskiego, matematyki, języka rosyjskiego i języka angielskiego (zakres rozszerzony). Powodem tego były: długotrwałe zwolnienie lekarskie polonisty, „nieprzychylny” kalendarz, konieczność wyrównania poziomu, przepadające lekcje, reorganizacja planu spowodowana nieobecnością nauczycieli (zwolnienie lekarskie, praca w komisji maturalnej).
- W klasie pierwszej zrealizowana została minimalna ilość godzin z większości przedmiotów. Nieznaczne odstępstwa nie spowodowały niezrealizowania podstawy programowej.
- W przypadku przedmiotów realizowanych w klasie drugiej, a następnie trzeciej należy wziąć pod uwagę fakt, że w klasie maturalnej rok szkolny jest krótszy. Dlatego podział 60 tygodni nauki na dwa lata wymaga podziału na 36 tygodni (klasa druga) i 24 tygodnie (klasa trzecia). Skutkuje to tym, że ilość godzin zaplanowanych na 36 tygodni jest niemożliwa do zrealizowania.
- Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym planowane były na 36 tygodni. Mimo, że nie zrealizowano minimalnej ilości godzin podstawa programowa została zrealizowana. Wyjątek stanowi język angielski.
EWALUACJA WEWNĘTRZNA 2014/15
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2014/2015 zaplanowaliśmy diagnozę realizacji zajęć wychowania fizycznego przez uczniów I LO. Diagnozę przeprowadziliśmy ze względu na negatywną ocenę szkół wydaną po kontroli Wychowanie fizyczne i sport w szkołach publicznych, której ustalenia wykazały istotne nieprawidłowości m.in. w organizacji i prowadzeniu procesu kształcenia
w zakresie wychowania fizycznego. Pomimo obecności na lekcjach w ostatnich klasach szkoły podstawowej nie ćwiczy około 18 proc. uczniów, w gimnazjach - prawie 25 proc., a w szkołach ponadgimnazjalnych - już ponad 30 proc. uczniów.
Zespół ewaluacyjny poddał analizie dokumentację szkolną – głównie dziennik oraz listę zwolnionych z lekcji wychowania fizycznego w roku szkolnym 2014/2015. Przeprowadzono także konsultacje z nauczycielem wychowania fizycznego.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2014/2015 zwolnionych z zajęć w-f było 8 uczniów liceum, co stanowi zaledwie 8,2% uczących się w szkole. Jedna uczennica była czasowo zwolniona z zajęć. W większości przypadków przyczyną zwolnienia są trwałe problemy zdrowotne lub urazy. Ocenę niedostateczną
z przedmiotu na I semestr otrzymało 7 uczniów liceum – 3 uczniów z klasy Ia i 4 uczniów z klasy IIIb, w tym sześć dziewczyn i jeden chłopiec. Przyczyną oceny niedostatecznej jest nieopanowanie podstawy programowej w wyniku wysokiej absencji na zajęciach. Generalnie jednak ci uczniowie mają bardzo niską frekwencję
i oceny niedostateczne z innych przedmiotów.
Zdarza się, że uczniowie – głównie dziewczyny- mimo obecności-nie ćwiczą na zajęciach z powodu niedysponowania.
WNIOSEK:
W I LO uczniowie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego, zwolnionych jest niewielu i nie ma to wpływu na realizację wychowania fizycznego w szkole.