DYDAKTYCZNE SPORTOWE EGZAMIN MATURALNY CERTYFIKAT "SZKOŁA DEMOKRACJI"

DYDAKTYCZNE

Marcin Monasterski - uczeń I a liceum został laureatem III miejsca Konkursu Herbertowskiego zatytułowanego: "WIOSNA Z POEZJĄ ZBIGNIEWA HERBERTA". Konkurs miał charakter miejski i został przygotowany z okazji Roku Zbigniewa Herberta przez Zespół Szkół COGITO. W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich.

Kamila Trzeciak, Ilona Tomala i Ewa Wróbel - zajęły I miejsce w miejskim konkursie "Siemianowice Śląskie komiksem pisane. Konkurs zorganizowano z okazji 85-lecia nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim. Uczennice I klasy gimnazjum odebrały z rąk Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta gratulacje oraz wspaniałe nagrody.

Marcin Pawełczyk – tegoroczny maturzysta jest laureatem VI edycji Olimpiady Wiedzyo  Górnym  Śląsku. Marcin zajął III miejsce, rywalizując z 15 uczestnikami ścisłego finału. W tym roku do olimpiady przystąpiło 230 licealistów z województwa śląskiego. Ostatni etap zmagań składał się z dwóch części: w pierwszej uczniowie rozwiązywali pisemny test wyboru dotyczący czterech dziedzin – geografii, historii, literaturyi etnografii; część druga – to obrona pracy pisemnej i odpowiedź na pytania komisji. Temat pracy pisemnej, która zagwarantowała Marcinowi miejsce w finale brzmi: „Ten straszny  Śląsk, ten cudowny Śląsk… - Górny Śląsk w oczach mieszkańców innych regionów. Ewolucja opinii (badania własne)”. Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem ucznia sprawowała Pani mgr Sabina Szkaradek. Laureaci Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku mogli wybrać indeksy na wybrany kierunek studiów. Marcin wybrał indeks na Indywidualne Studia Międzyobszarowe. Nagrodą dla czołówki laureatów jest również wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Małgorzata Klimczok - Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, uczennica maturalnej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego  otrzymała z rąk wicekuratora oświaty  Jacka Szczotki stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium otrzymują uczniowie szkoły, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości.
Warunki, które musi spełnić kandydat ubiegający się o stypendium to:  promocja z wyróżnieniem, najwyższa w danej szkole średnia ocen lub wykazywanie szczególnych uzdolnień w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskanie w niej najwyższych wyników, a w pozostałych dziedzinach - wyników co najmniej dobrych. Małgosia odnosi sukcesy w szkole, angażując się jednocześnie w życie społeczności lokalnej.

Zuzanna Golba, Marcjanna Gawlas, Klaudia Guziejewska, Natalia Mokrus i Paulina Krzysztofik to drużyna młodych ratowniczek, która zajęła II miejsce w Miejskich Zawodach Ratownictwa Medycznego w Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Uczestniczki miały do wykonania 5 trudnych zadań, głównie praktycznych oraz pisały test wiadomości. Lała się krew, byli topielcy, groźne wypadki czaiły się na każdym kroku. Dziewczyny wykazały się wielką determinacją i odwagą w wykonywaniu zadań. Do końca zachowały zimną krew i energię do działania. Wprawdzie manekiny nie ożyły, ale pozoranci wrócili do zdrowia, a nasze dzielne licealistki zajęły miejsce na podium i z uśmiechami na twarzy wróciły do szkoły z nagrodami – plecakiem-apteczką, pucharem, medalami i statuetką- dla Najlepszego Ratownika.

Julia Lewicka, Natalia Rucka, Wiktoria Walaszek uczennice klasy IIIaG zajęły II miejsce w miejskim konkursie "Tradycja śląska w języku".

Marlena Gawska - uczennica klasy trzeciej gimnazjum zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkrsie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych „Rund um die DACH – Länder”.  Konkurs miał formę testu i obejmował wiedzę o Niemczech, Austrii
i Szwajcarii.Organizatorem konkursu był ZSTiO „Meritum”. Wśród uczestników konkursu byli uczniowie z Gimnazjum nr 1
i Gimnazjum nr 7.

Wiktoria Walaszek - nasz "szkolny fotograf" zachwycił swoimi zdjęciami jury międzyszkolnego konkursu fotograficznego. "Miłość niejedno ma imię" to temat, z którym zmierzyła się Wiktoria, podczas pracy nad zdjęciami. "Siostrzana miłość" to tytuł fotografii, która zagwarantowała Wiktorii drugie miejsce w konkursie.