Trudy codziennego życia, wszechobecne cierpienie w okupowanej Europie oraz obraz skrajnie odmiennych postaw ludzi wobec hitleryzmu, to dwa najważniejsze zagadnienia, które nasi licealiści zobaczyli podczas przedstawienia teatralnego "Niemcy". Spektakl, w którym mogliśmy zobaczyć absolwentów I LO był dla młodzieży bardzo poruszający i pouczający.
O tym, jak inaczej spojrzeć na codzienne życie, mogli przekonać się licealiści, którzy uczestniczyli w spotkaniu z poetką w Bibliotece Miejskiej. "Kocham poezję, muzykę, słońce i wiatr. A świat w swej pełnej niewiadomej jest najciekawszą zagadką, sekretem z dziecięcych lat w narożniku pamiętnika. Oto cała ja!”
Tak pisze o sobie w wierszu „Życiorys” Anna Liber poetka, która była nauczycielką języka angielskiego w szkole. Pani Anna swoją przygodę z poezją zaczęła po przejściu na emeryturę. Anna Liber posługuje się formą miniatury poetyckiej: mało słów, dużo treści. Powstają wszędzie: w podróży, w pociągu, w górach, w metrze, na spacerze, w parku, w domu. Wprowadzają słuchacza w niezwykły nastrój i pozwalają spojrzeć na codzienne życie w trochę inny sposób.
W rytmie energicznej muzyki, porywającej dusze i ciała, świętowaliśmy tegoroczny Dzień Nauczyciela w naszej szkole. A to za sprawą koncertu przygotowanego przez "Naszych Chłopców"- tak absolwentów I LO im. J. Śniadeckiego nazwała Pani Profesor Sabina Szkaradek :) Były muzyczne nawiązania do Kawiarenki Literackiej "To i Owo", a także energetyczne rytmy z przekazem do tych młodszych i nieco starszych. Swoją obecnością zaszczycili nas w tym dniu: przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego - Pani Grażyna Hołyś -Warmuz oraz rodzice uczniów. Były kwiaty, czekoladki, serdeczne uściski. Uroczystość zakończyła profesjonalna sesja zdjęciowa, aby za kilka lat powspominać te jakże ulotne chwile. Co do wspomnień... Już niedługo, bo w czerwcu, będzie tych wspomnień i wzruszeń wiele. Pokolenia absolwentów spotkają się, aby świętować 95. rocznicę powstania I LO. Zapraszamy już dziś i uchylamy rąbka tajemnicy - "Nasi Chłopcy", w składzie: Artur Iwanecki, Michał Kuryś, Maciej Guzy i Łukasz Golly obiecali ponownie dać koncert!
10 Października 2017 r., w Parku Tradycji, po konferencji: „Przeciw wykluczeniu społecznemu – z zaburzeniami psychicznymi można żyć '', odbył się finał konkursu literackiego: „ Pejzaże naszej psychiki ''. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy maturalnej – Klaudia Guziejewska. Szanowne jury doceniło „piękną i dojrzałą pracę'' uczennicy, zatytułowaną „Wariatka w czerwonej sukience''. Gratulujemy Klaudii, a Pani Sabinie Szkaradek, życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy Pani Edycie Świątczak – Gurzędzie, Pełnomocnikowi ds. Osób Niepełnosprawnych i innym organizatorom za podjęcie tak wspaniałej inicjatywy.
W bardzo trudnych warunkach rozpoczęło się sportowe współzawodnictwo szkół w Siemianowicach. Sztafetowe biegi przełajowe rozgrywane na "Rzęsie" dostarczyły nie lada emocji. Pomimo zimna i deszczu damskie i męskie reprezentacje I LO oraz G 4 stanęły na starcie, aby walczyć o zwycięstwo w mieście. To zamierzenie udało się w 100% zrealizować dziewczynom z I LO, które okazały się bezkonkurencyjne! Reprezentacja w składzie: Marta Banasik, Karolina Kulawik, Didek Wiktoria, Natalia Mokrus, Widera Alicja, Gajdzik Klaudia stanęły na najwyższym stopniu podium. Również pozostałe reprezentacje spisały się wyśmienicie, na miarę swoich możliwości zajmując IV miejsce - chłopcy LO oraz chłopcy GM i VIII miejsce dziewczyny GM wśród kilkunastu drużyn. Ogromne brawa za walkę, hart ducha i sportową postawę! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zawodach: Kaczmarczyk Adrian, Kubica Zoran, Oskar Madej, Zięba Łukasz, Skowronek Daniel, Monasterski Marcin, Kozak Kordian, Dąbek Dawid, Krakowski Patryk, Uklański Jan, Strycharz Tomek, Kaszuba Denis, Bukowska Paulina, Kluk Sandra, Nowak Agnieszka, Wiktoria Kudzia, Porczek Klaudia, Rajchert Paulina.
Tegoroczne obchody XVII Dnia Papieskiego odbywały się pod hasłem:" Idźmy naprzód z nadzieją". Wpisując się w to zawołanie, wyruszyliśmy w jesienną deszczową niedzielę, aby w kweście ulicznej zbierać pieniądze na stypendia dla utalentowanej ubogiej młodzieży. Młodzi ludzie - wolontariusze z Zespołu Szkół nr 2 z Siemianowic Śląskich kolejny rok z rzędu ofiarnie przemierzali siemianowickie ulice, aby wspomóc Fundację "Dzieła Nowego Tysiąclecia". Po wyczerpującej pracy, czekał na nich ciepły posiłek, ciasto i herbata. I choć nie udało się pobić kwotowo zeszłorocznego rekordu, humory dopisywały, a najwięcej pieniędzy zebrała grupa pod przewodnictwem Karoliny Gajdy (absolwentki GM 4) kwestująca na Tuwimie. W tym roku Tuwim był przed Bytkowem, który rokrocznie zdobywał palmę pierwszeństwa. Pragniemy zatem serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom i ofiarodawcom, którzy swoimi darami przyczyniają się do budowania "żywego pomnika" Jana Pawła II.
W ostatnią sobotę 7 października kadeci z klasy pierwszej Bezpieczeństwo Narodowe wzięli udział w zabezpieczeniu Biegu Jesieni oraz Nordic Walking - imprezie organizowanej cyklicznie przez Urząd Miasta Siemianowice oraz MOSiR "Pszczelnik". W tym roku przedsięwzięcie przygotowano w ramach Narodowego Dnia Sportu.
6 października w auli naszej szkoły nowowybrany Samorząd Uczniowski zaprezentował się i złożył ślubowanie przed całą społecznością szkoły. Pani Dyrektor wręczyła przedstawicielom SU „akty nadania”, życzyła ciekawych pomysłów oraz dobrej współpracy. Podczas uroczystości podsumowano również wyniki „otrzęsinowych” rozgrywek w klasach pierwszych liceum oraz konkursu „Super Belfer”. Zwycięska klasa otrzymała czek, który może zrealizować w wybrany przez siebie sposób. Natomiast zwyciężczyni konkursu na „Super Belfra” - pani Monika Wereszczyńska serdecznie podziękowała uczniom oraz pogratulowała swoim kolegom i koleżankom, życząc wszystkim uśmiechu na każdy dzień.
Samorząd szkolny informuje, że w wyniku głosowania pani Monika Wereszczyńska została "Super Belfrem". Samorząd uczniowski ogłosił również konkurs pod hasłem "Super belfer to nauczyciel, który.... Zwycięzcą konkursu została Łucja Trela z klasy IIIaG. Nagroda zostanie wręczona podczas najbliższego apelu szkolnego.
Tradycyjnie pogoda i humory dopisały, kiełbasa z ogniska smakowała wyśmienicie. Gra terenowa okazała się świetną zabawą i zwycięską drużyną została klasa Ia liceum, drugie miejsce zajęła klasa IIIa gimnazjum, a III miejsce powędrowało do klasy IIa gimnazjum.
Uczennica klasy IIa liceum Aleksandra Radawiec została wybrana na przewodniczącą samorządu uczniowskiego.Ola będzie współpracować z Natalią i Karoliną oraz przedstawicielami poszczególnych klas. Przedstawicielom samorządu uczniowskiego życzymy wielu sukcesów i liczymy na dobrą współpracę.
"Otrzęsiny" to impreza, podczas której starsi, doświadczeni koledzy sprawdzają umysł i tężyznę fizyczną "pierwszaków". W tym roku test na naszych „kotach” przeprowadzili uczniowie klasy IIa liceum. Bieg z jajkiem, przeciąganie liny, rysowanie portretu wychowawcy, czy też konkurencja „solenizant” w konwencji programu „Kocham Cię Polsko – to tylko niektóre z „otrzęsinowych” zmagań. Doskonałą sprawnością fizyczną musieli wykazać się uczniowie, którzy walczyli z dyktandem na odległość.Nawet nauczyciele włączyli się do wspólnej zabawy. Jedno jest pewne uczniowie klas pierwszych spisali się na 6+ i zostali oficjalnie włączeni do społeczności I Liceum Ogólnokształcącego.
Obóz szkoleniowy to nie tylko ciężka praca, ale także wspaniała przygoda. Corocznie uczniowie klasy mundurowej z naszego liceum udają się na kilkudniowy wyjazd, którego celem jest przygotowanie ich do życia w mundurze. Fryzura, a także marka obuwia nie mają tutaj żadnego znaczenia. Tutaj podstawa to siła ducha, i wytrwałość. Siamoszyce to miejscowość, w której młodzież Śniadeka spędziła kilka wyjątkowych dni. Położony w lesie obóz, wojskowe namioty, zimne noce, sporty ekstremalne, nocne warty, poranne biegi i bardzo intensywny rozkład każdego dnia to znaki rozpoznawcze poligonowego życia. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów uczniowie uczyli się m.in.:musztry, wspinaczki, samoobrony oraz zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, zaznajamiali się z bronią, strzelali na strzelnicy. Zajęcia miały formę teoretyczną i praktyczną. Na pewno udział w obozie był dla uczestników ciekawym doświadczeniem.
Nasi wolontariusze aktywnie włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Caritas Polska „Kromka chleba”. Tym razem organizacji Caritas chodziło głównie o zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy osób starszych z najbliższego środowiska. Wolontariusze w całej Polsce 19.09.2017 r. w ponad 800 sklepach Biedronka gromadzili żywność, która zostanie przekazana potrzebującym w kolejnej akcji w dniu 24.09.2017r. na rynkach miast i w parafiach. „Wczorajsza zbiórka jest wyrazem łączności z ubogimi oraz symbolem Caritas – miłości mądrej i praktycznej, rozumiejącej, że najważniejszą rzeczą jest dzielenie się sercem…..”.
Już po raz trzeci nasze liceum zostało zaproszone do udziału w Gali „ŚLĄSKIE ASY”. Podczas uroczystości organizowanej corocznie przez Uniwersytet Śląski wyróżnienia otrzymują najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego, a także laureaci i finaliści olimpiad oraz konkursów przedmiotowych. W tym roku list gratulacyjny JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof.dr.hab. Andrzeja Kowalczyka otrzymał nasz tegoroczny maturzysta Marcin Pawełczyk – laureat Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Marcin w październiku rozpocznie indywidualne studia międzywydziałowe na UŚ, na kierunkach prawo oraz psychologia.
Dzisiaj odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów klasowych. Odnotowaliśmy 100% frekwencję. Głównym tematem spotkania było omówienie przygotowań do kampanii wyborczej. Już 29 września wybierzemy nowy Samorząd Uczniowski. Jeśli jesteś kreatywny, lubisz angażować się w życie szkoły i masz ciekawe pomysły, nie zwlekaj i zgłoś już dziś swoją kandydaturę! Może udział w szkolnych wyborach pozwoli Ci odkryć nowe dotąd nieznane umiejętności! A co konkretnie ustaliliśmy podczas spotkania? Powołaliśmy Szkolną Komisję Wyborczą, która będzie odpowiadać za prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie szkolnych wyborów. Ola, Zosia i Weronika to trzyosobowa „ekipa”, która chętnie odpowie na pytania związane z wyborami. Ustaliliśmy szczegółowy harmonogram wyborów i zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów, o których dowiecie się już wkrótce. Zachęcamy do czytania infomacji zamieszczonych na gazetce „Samorząd Uczniowski oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce o tej samej nazwie.To nie koniec wrześniowych „wyborów”. Jeszcze w tym miesiącu możecie wybrać „Super belfra 2017”. Jest to konkurs organizowany przez Wydział Edukacji Miasta Siemianowice Śląskie oraz „Nauczyciela-Wolontariusza Roku”, którego inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/szukamy-nauczyciela-wolontariusza-roku-wystartowal-konkurs-men.html)
Udział reprezentacji szkoły podczas uroczystego odsłonięcia pomnika Antoniego Halora, spotkanie komitetu organizacyjnego w związku z jubileuszem 95-lecia I LO, spotkania z rodzicami, integracja klas oraz rozpoczęcie akcji „Samorządy mają głos” to tylko niektóre z przedsięwzięć, jakie już zdążyliśmy zrealizować podczas dwóch pierwszych tygodni nowego roku szkolnego. Oczywiście wszyscy pilnie się uczą, nawet nasi nauczyciele, którzy w czwartek szkolili się w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jednak to nie koniec wrześniowych niespodzianek, przed nami wybory nowego samorządu uczniowskiego, rajd szkolny, udział klasy Ib liceum w pierwszym obozie szkoleniowym oraz nominacje nauczycieli w konkursie „Super Belfer 2017 i „Nauczyciel-Wolontariusz Roku”.
80. rocznica urodzin wybitnego siemianowiczanina, absolwenta I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach została wspaniale uczczona. Odbyła się piękna uroczystość odsłonięcia pomnika artysty na Placu Grunwaldzkim w Galerii Artystów w Katowicach, w której uczestniczyła delegacja społeczności szkolnej z panią dyr. mgr Agatą Krzysztofik oraz poczet sztandarowy liceum. Antoni Halor - to postać niezwykła, był reżyserem filmowym i teatralnym, artystą plastykiem, literaturoznawcą, publicystą. Autorem i scenarzystą filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, przedstawień Teatru Telewizji i innych widowisk telewizyjnych. Malarzem, rysownikiem, grafikiem, ilustratorem książek, jednym z prekursorów mail art. Założył także Dyskusyjny Klub Filmowy „Kino - Oko” w Katowicach oraz był współzałożycielem katowickiej grupy „Onejron”. Ponadto jest autorem opowiadań, scenariuszy, esejów i szkiców z dziedziny sztuki, filmu i literatury. Znany także z publikacji licznych książek o kulturze, obyczajach i legendach Górnego Śląska. Dla uczniów i nauczycieli dużą wartość przedstawia także publikacja Pana Halora dotycząca historii naszego liceum pt. „Nasza Buda”. Jesteśmy z Pana dumni!
Uczniowie i Absolwenci Śniadeka