• ABSOLWENCI ŚNIADEKA TO MY!

    ABSOLWENCI ŚNIADEKA TO MY!

    Nasza szkoła istnieje już 95 lat. Ten piękny jubileusz będziemy obchodzić w dniach 15 i 16 czerwca 2018 roku. Planujemy część oficjalną w piątek po południu w Parku Tradycji, a w sobotę Mszę, wizytę na cmentarzu i spotkania klasowe w szkole. Szczegóły będą podane na zaproszeniach. Uwaga, uwaga! Chcielibyśmy, żeby część oficjalną uświetniły Wasze występy. Forma dowolna: śpiew solo czy w zespole, taniec, monolog, różne pomysły mile widziane. Wszystkich Absolwentów, którzy chcą sobie przypomnieć szkolne lata i wystąpić na scenie, prosimy o kontakt mailowy: krlo1@interia.pl; przez Facebook I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich lub telefonicznie 32 228 21 47. Dzięki współczesnej technice połączymy się także z tymi Absolwentami, którzy nie będą mogli z różnych przyczyn przyjechać na nasze spotkanie. Osoby chcące skorzystać z takiej formy uczestnictwa, również prosimy o kontakt. Jak zwykle czekamy na materiały, które chcielibyście nam przekazać lub wypożyczyć. Chętnie spotkamy się z Absolwentami, którzy chcieliby współpracować przy organizacji obchodów 95-lecia. Już niedługo, 13 września (środa) o godz. 17.00 w szkole odbędzie się pierwsze spotkanie tak zwanego komitetu organizacyjnego. Jeśli macie ochotę przyczynić się do zorganizowania tego jubileuszu – przyjdźcie, czekamy na Was!


     

  • NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY!

    NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY!

    Tegoroczna inauguracja roku szkolnego miała zupełnie inny wymiar. Bez wątpienia był to dzień wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej, a w szczególności dla nowo przyjętych uczniów klas pierwszych liceum.

    Uczniowie klasy prawno-językowej i bezpieczeństwo narodowe będą zdobywać wiedzę, nabywać nowe umiejętności oraz rozwijać odkryte pasje. Dla uczniów obu klas przygotowaliśmy ciekawą formę zajęć. W klasie prawno-językowej będzie realizowany program autorski, opracowany przez pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego, będą lekcje z retoryki oraz zajęcia z nauczycielami akademickimi Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Uczniowie tej innowacyjnej i prestiżowej klasy otrzymali na dobry start indeksy, potwierdzające ścisłą współpracę z uczelnią.

    Natomiast uczniowie klasy bezpieczeństwo narodowe będą zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. „W służbie”, Dzień Kadeta czy też udział w SAP – Siemianowickiej Akcji Profilaktycznej - to tylko niektóre z niekonwencjonalnych form zajęć w tej klasie. Jeszcze we wrześniu młodzi kadeci będą uczestniczyć w obozie szkoleniowym, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów będą pokonywać swoje słabości, sprawdzą poziom sprawności fizycznej, a przede wszystkim zdobędą swoje pierwsze doświadczenie związane z bezpieczeństwem narodowym. Uroczystą inaugurację nowego roku szkolnego uświetnili swoją obecnością II Zastępca Prezydenta Miasta - dr Anna Zasada-Chorab, Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich - mł. insp. mgr Dariusz Kopeć oraz oficer prasowy Policji podkom. - Tatiana Lukoszek.Odnosząc się do słów przytoczonych przez przewodniczącą SU „Nauczać znaczy dawać możliwości. Uczyć się znaczy dać sobie szansę”, można śmiało stwierdzić, że młodzieży I LO zostały stworzone nowe, perspektywiczne możliwości kształcenia.


     

  • ŚNIADEK W WAKACYJNYM WYDANIU

    Kto myśli, że w wakacje młodzież Śniadeka tylko leniuchowała - bardzo się myli. Nasi wolontariusze aktywnie włączyli się w Tour de Pologne. Jeszcze inni pomagali siemianowickiej Straży Pożarnej podczas ćwiczeń. Byli też i tacy, którzy zwiedzili Brukselę tak jak Marcin nasz tegoroczny maturzysta, który w ramach nagrody za III miejsce w Olimpiadzie o Górnym Śląsku razem z mgr Sabiną Szkaradek podziwiał piękne zabytki stolicy Unii Europejskiej. Natomiast szkolni miłośnicy fotografii, zorganizowali wystawę pod hasłem „Wielki mały człowiek malowany światłem”. Wystawę można było podziwiać w Parku Tradycji. Kto nie zdążył jej zobaczyć, może w każdej chwili przyjść do szkoły i ją obejrzeć. Fotografie wykonane przez uczniów pod czujnym okiem pani Ewy Habrajskiej zdobią teraz szkolne korytarze. W budynku szkoły również zaszły duże zmiany o czym już 4 września przekonają się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 4.

    I tak oto minęły wakacyjne miesiące w Śniadeku.



     

  • Z WIZYTĄ W BRUKSELI!

    Z WIZYTĄ W BRUKSELI!

    Laureat w Brukseli...

                30 marca 2017 roku nasz tegoroczny maturzysta – Marcin Pawełczyk – został laureatem Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Główną nagrodą  było uzyskanie indeksu na wybrany kierunek Uniwersytetu Śląskiego, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc, wraz z opiekunami, zostali zaproszeni przez europosła - Marka Plurę - na kilkudniowy studyjny wyjazd do Brukseli. W dniach 10 – 14 lipca Marcin, wraz z panią mgr Sabiną Szkaradek, podziwiali przepiękną, wręcz mistyczną średniowieczną Brugię – jej Rynek, Burg, Wieżę Belfort, Bazylikę św. Krwi Chrystusa, Dijver i Kościół Najświętszej Marii Panny.

    W Brukseli zachwycał Plac Giełdy, Kościół św. Mikołaja, Grand Place, Plac Hiszpański, Plac Agory, Manneken oraz barwna Galeria św. Huberta. Imponujące były: Kolumna Kongresu, Pałac Królewski, Park Królewski, Katedra Notre Dame Du Sablon, a także Pałac Sprawiedliwości, a tuż przed nim – Pomnik Chwały Belgijskiej Piechoty. Interesujące było Atomium, w którym można było obejrzeć powiększoną 1500 000 cząsteczkę żelaza. Tuż przed powrotem do domu zwiedzono Waterloo – Panoramę Bitwy (Rotundę), Kopiec Lwa oraz Podziemne Muzeum.

    Niewątpliwą atrakcją była wizyta w Parlamencie Europejskim oraz spotkanie z Europosłem. Pan Marek Plura okazał się człowiekiem ciepłym, serdecznym i kochającym Śląsk.

    Dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą nagrodę.


     

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLE JUPITERÓW

    ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLE JUPITERÓW

    W oficjalnej części akademii z okazji zakończenia roku szkolnego wyróżnieni uczniowie Zespołu Szkół nr 2 otrzymali świadectwa i nagrody z rąk pani dyrektor. Uroczystość uświetniła obecność przybyłych gości pani Anny Sobieraj oraz Rzecznika Policji w Siemianowicach Śląskich pani Tatiany Lukoszek. W związku z reformą edukacji od następnego roku szkolnego obowiązywać będą nowoczesne stroje zarówno dla kadry jak i uczniów. Podczas nieoficjalnej części akademii przedstawiono te propozycje przy salwach śmiechu i ogólnej radości, która udzieliła się przybyłym do auli szkoły.

    Uroczyście pożegnano trzecioklasistów, którzy mogą poszczycić się mianem Absolwenta Szkoły. Niespodzianką dla nich był film przygotowany przez p. Joannę Micał podsumowujący trzy lata nauki w Gimnazjum nr 4. Jak mówił francuski pisarz: „Życie składa się z przywitań i pożegnań” i właśnie 23 czerwca nadszedł czas pożegnań. Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom życzymy słonecznych wakacji i dużo pozytywnej energii na nowy rok szkolny.


     

  • PODSUMOWANIE POLIGONU Z BANKOWĄ

    PODSUMOWANIE POLIGONU Z BANKOWĄ

    Pierwszy dzień lata dla uczniów Śniadeka był bardzo udany, nie tylko dlatego, ze względu na dopisującą pogodę, ale również z powodu osiągniętych sukcesów. Licealiści wraz z panią Anną Nowatkowską - Waluga udali się do Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie na podsumowanie II edycji Poligonu z Bankową. Jak się okazało aż troje uczniów zostało nagrodzonych za swoje osiągnięcia zdobyte na szkoleniach i zawodach organizowanych podczas kolejnych zjazdów poligonu. Nasza uczennica – absolwentka I LO – Kinga Malczyk otrzymała tytuł Najlepszego Strzelca, nagrody oraz dyplom za zajęcie III miejsce w klasyfikacji ogólnej zawodów. Niewiele dalej uplasowała się Sandra Glanc, uzyskując V lokatę w klasyfikacji ogólnej zawodów oraz oczywiście dyplom. W klasyfikacji generalnej chłopców najlepsze miejsce zajął Jakub Burzyk – VII miejsce oraz otrzymał dyplom.

    Również opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uroczystość wręczenia nagród została uświetniona wystąpieniem dziekana uczelni dr Krzysztofa Koja oraz prezentacją nt. Wojsk Obrony Terytorialnej mjr Mirosława Madeja. Na zakończenie obejrzeliśmy pokaz musztry paradnej w wykonaniu klasy wojskowej z ZSO nr 2 ze Świętochłowic.

     Gratulujemy wszystkim uczestnikom II edycji Poligonu z Bankową sukcesów, a młodszych uczniów zachęcamy do udziału w kolejnej edycji projektu po wakacjach!


     

     

  • NASZ LONDON ADVENTURE

    NASZ LONDON ADVENTURE

    Na tydzień przed wakacjami wybraliśmy się w cudowną podróż do Londynu. Wbrew ogólnie przyjętej opinii, Anglia przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam do ostatniego dnia naszych językowych warsztatów w Londynie. Podążaliśmy śladami angielskich zabytków, rozkoszowaliśmy się pięknymi uliczkami, kosztowaliśmy angielskiej kuchni relaksowaliśmy się w angielskich parkach, ale przede wszystkim szflifowaliśmy język angielski. Na trasie naszej podróży znalazło się wiele ciekawych atrakcji turstycznych. Naszą kilkudniową podróż rozpoczęliśmy od średniowiecznego miasteczka Canterbury, które uważane jest za kolebkę wiary chrześcijańskiej w Anglii. W tym malowniczym miasteczku był czas na długie zwiedzanie, ale również na chwilę relaksu w położonym nad rzeką Stour Westgate Garden. Spacer po starych, stylowych uliczkach Canterbury zakończyliśmy wizytą w pubie, gdzie czekał na nas prawdziwy angielski breakfast&lunch. Kolejnych atrakcji turystycznych nie trzeba za specjalnie reklamować. W programie „Śniadekowskiej” eskapady znalazły się Pałac Buckingham, Opactwo Westminister, Downing Street, Trafalgar Square, National Galery, Big Ben, Ogrody Kensingtońskie, Hyde Park, Muzeum, Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki, i oczywiście Tower Bridge. Było tego naprawdę bardzo wiele. To, co zobaczyliśmy, czego doświadczyliśmy i przeżyliśmy zawdzięczamy naszemu wspaniałemu przewodnikowi panu Ryszardowi Derdzińskiemu. London adventure pozostanie na długo w naszej pamięci. I tak oto Śniadek team zakończył swoje warsztaty językowe w Londynie.


     

     

  • INDUSTRIADA W NASZYM WYDANIU

    INDUSTRIADA W NASZYM WYDANIU

    Przemarsz, zwany „Świt robotników” przywitał nas deszczową aurą. Bohaterowie korowodu stali się uczestnikami INDUSTRIADY. Byliśmy jedną z trzech szkół, biorących aktywny udział w przygotowaniach jak i w samym wydarzeniu. Wolontariusze od samego rana pracowali w Parku Tradycji, aby przygotować wszystko na popołudniowe spotkania. W ramach iwentu, przygotowaliśmy impresję „Serce Śląska”, wg pomysłu Sabiny Szkaradek i Moniki Wereszczyńskiej, nawiązującą do motywu przewodniego tegorocznej INDUSTRIADY: „W rytmie maszyny”. Była to interpretacja, obrazująca obecną kondycję  Śląska - w odniesieniu do świetności hut i kopalń w XIX. Impresję można będzie obejrzeć na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy!


     

  • Z WIZYTĄ W SĄDZIE

    Z WIZYTĄ W SĄDZIE
    W dniu dzisiejszym młodzież I LO i GM 4 miała okazję gościć w siemianowickim Sądzie Rejonowym - Wydziale I Cywilnym oraz III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich.
    Swoją przygodę z sądem uczniowie zaczęli od udziału w otwartej rozprawie, prowadzonej przez SSR Rafała Cebula. Przed rozprawą Sędzia wprowadził uczestników
    w arkana procesu sądowego. Przedstawił zakres kompetencji oraz podział ról, jakie pełnią poszczególni uczestnicy procesu. Podczas rozprawy uczniowie poznali bliżej zadania sędziego, świadków, pozwanego i powoda. Zapoznali się także z zasadami i założeniami procesowymi.
    Kolejnym etapem wdrażania w tajniki pracy sądu było spotkanie z kuratorem I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej mgr Rafałem Soczomskim. Młodzież miała okazję zapoznać się z zakresem obowiązków kuratorów rodzinnych. Kurator przybliżył wybrane elementy przepisów zawartych w Ustawie o postepowaniu w sprawach nieletnich. Opowiedział uczestnikom spotkania o istocie i funkcji „ niebieskiego pokoju” oraz pokoju zatrzymań agresywnych czy niebezpiecznych nieletnich.
    Dzisiejsza wizyta w sądzie była wstępem do cyklu spotkań w ramach współpracy pomiędzy sądem i I LO im. Jana Śniadeckiego - zwłaszcza , że od nowego roku szkolnego „rusza” klasa prawnicza, objęta patronatem Wydziału Prawa i Administracji UŚ
    w Katowicach. W tej klasie rozpoczną przygodę z prawem przyszli adwokaci, sędziowie, prokuratorzy, komornicy, notariusze czy radcy prawni.
     
  • POTRAFIMY POMAGAĆ!

    POTRAFIMY POMAGAĆ!

    „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. (Jan Paweł II).

    Kolejny już raz udowodniliśmy, że jesteśmy wrażliwi na krzywdę innych. Ostatnio pomogliśmy "Syjonowi", a dziś Samorząd Uczniowski przeprowadził kolejna akcję. Pieniądze uzyskane z kiermaszu ciast zostaną w całości przekazane na rzecz chorej Wiktorii, która cierpi na bardzo rzadką chorobę i konieczna jest operacja. Kto nie zdążył dzisiaj włączyć się do akcji, może kupić piękne tulipany (dostępne w pokoju nauczycielskim). A może tulipan będzię świetnym prezentem na Dzień Ojca, który już 23 czerwca. Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wsparli naszą uczniowską inicjatywę serdecznie dziękujemy.

  • "KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO!"

    "KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO!"

    Już stało się tradycją, że nasza szkoła organizuje Dzień Bezpieczeństwa - imprezę, której celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych zachowań sprzyjających bezpieczeństwu oraz minimalizujących czynniki ryzyka. W czasie imprezy swoje umiejętności zademonstrowały służby mundurowe: Komendy Miejskie Policji w Siemianowicach Śl. i Chorzowski Oddział Policji Konnej, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska oraz służby ratownicze Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Siemianowic Śl.. Można było obejrzeć spektakularne pokazy straży pożarnej: gaszenia ognia i ewakuację poszkodowanych w wypadku drogowym; zwierząt - koni oraz psa - służących w policji. Ratownicy WOPR prezentowali i uczyli zasad udzielania pomocy przedmedycznej. Najmłodszym milusińskim - przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych, maskotki służb mundurowych: Sznupek i Tosia rozdawały słodki poczęstunek, którego sponsorem były Zakłady Cukiernicze HANKA INVEST w Siemianowicach Śl.. Przygotowano również inne atrakcje: malowanie buziek, pluszaki, kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym oraz prezentacje wozów bojowych straży pożarnej, policji oraz straży miejskiej. W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz miasta: II Zastępca Prezydenta Anna Zasada- Chorab, Sekretarz Miasta Adam Skowronek, Naczelnik Wydziału Edukacji Anna Sobieraj oraz Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śl. mł. insp. mgr Dariusz Kopeć, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich bryg. mgr inż. Rafał Świerczek, Komendant Straży Miejskiej Angelika Wojciechowska. Współorganizatorem wydarzenia było Siemianowickie Centrum Kultury. W ramach kontynuacji ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” zorganizowano warsztaty dla seniorów „Bezpieczny Senior”. Cała akcja pomimo, iż miała charakter zabawowy służyła budowaniu wśród dzieci, młodzieży oraz seniorów poczucia bezpieczeństwa i zaufania do służb mundurowych. Organizatorzy dziękują służbom mundurowym i ratowniczym oraz gościom za aktywny udział w Dniu Bezpieczeństwa z I LO im. Jana Śniadeckiego „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

  • REKRUTACJA! REKRUTACJA! REKRUTACJA!

    REKRUTACJA!!!

    19 Maj 2017 09:00 – 19 Czerwiec 2017 15:00

     

    Kandydaci logują się na stronie internetowej: https://slaskie.edu.com.pl/ - Rejestracja Kandydata.

    Kandydaci wprowadzają przez Internet podania do maksymalnie trzech szkół – szkoła pierwsza na liście oznacza szkołę pierwszego wyboru.

    Kandydaci dokonują wyboru klasw naszej szkole można wybrać kilka klas, a nawet wszystkie. 

    Uwaga: Kandydaci zdecydowani by uczęszczać do Śniadeka, powinni wybrać wszystkie klasy. W przypadku, gdy Kandydat nie zostanie zakwalifikowany do wybranej przez siebie klasy system przydzieli Go do innej klasy w naszej szkole. Po zakończeniu rekrutacji możliwe będą jeszcze pojedyncze zmiany między klasami.

    Kandydaci dostarczają do szkoły pierwszego wyboru wygenerowane przez system podanie (podpisane przez Kandydata oraz prawnych opiekunów).


  • NASI SPORTOWCY NIE ZAWIEDLI!

    NASI SPORTOWCY NIE ZAWIEDLI!

    Sukces naszych sportowców!
    W dzisiejszych zawodach lekkoatletycznych w klasyfikacji drużynowej nasze dziewczyny okazały się najlepsze! Indywidualnie:
    Natalia Mokrus - 2 miejsce-100m
    Paulina Reder- 1 miejsce - 400m
    Marta Banasik- 2 miejsce- 400m
    Alicja Widera- 1 miejsce- 800m
    Natalia Sowa- 1 miejsce - skok w dal
    Patrycja Ledwig- 3 miejsce- pchnięcie kulą
    Wśród chłopców 2 miejsce na 100 m uzyskał Paweł Milczarek. Gratulacje!


  • KLASA BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE W AKCJI

    KLASA BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE W AKCJI

    Jesteśmy wszędzie gdzie coś się dzieje. Tym razem uczniowie klasy BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE odwiedzili Gimnazjum nr 11 w Katowicachyes gdzie zaprezentowali swoje umiejętności sportowe oraz w dziedzinie samoobrony i pierwszej pomocy przedmedycznej.


     

  • "SMERFNY" DZIEŃ DZIECKA

     "SMERFNY" DZIEŃ DZIECKA

    "Smerfowy" Dzień Dziecka 

    Uczestniczyliśmy w barwnym korowodzie ulicami miasta. Na Rzęsie czekały na nas liczne atrakcje.

    Było słonecznie i wesoło! 


     

  • III edycja Tygodnia Konstytucyjnego

    III edycja Tygodnia Konstytucyjnego

    Warsztaty prawne w „Śniadeku”

    Dzisiaj I LO ponownie gościło w swoich progach gimnazjalistów z siemianowickich szkół. Tym razem byli oni uczestnikami warsztatów prawnych poświęconych znaczeniu konstytucji w życiu codziennym.

    Warsztaty przeprowadził sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich – Pan Marcin Matuszewski.

    Zajęcia odbyły się w ramach III edycji Tygodnia Konstytucyjnego - #MojaKonstytucja, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nadzór merytoryczny nad wydarzeniem zgodziła się objąć prof. Ewa Łętowska.


     

  • WIELKI SUKCES NASZEGO "TRIO" CZYLI WYGRANA W KONKURSIE MIEJSKIM

    WIELKI SUKCES NASZEGO "TRIO" CZYLI WYGRANA W KONKURSIE MIEJSKIM

    W naszym mieście świętowano 30 czerwca Dzień Samorządu Terytorialnego, ale dla naszej szkoły było to niezwykłe wydarzenie. Dlaczego takie niezwykłe, już wyjaśniamy.

    To właśnie dzisiaj w Dniu Samorządu Terytorialnego Ewa, Ilona i Kamila – uczennice klasy IaG odebrały z rąk Prezydenta Miasta oraz Przewodniczącego Rady Miasta nagrodę za I miejsce w miejskim konkursie „Siemianowice Śląskie - komiksem pisane”. Konkurs zorganizowano w ramach obchodów 85-lecia nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim. Dziewczynki przygotowały komiks pod tytyłem „Siemianowice od innej strony”. Główną postacią komiksu była „Biała Dama”.Uroczysta gala, przemówienia zaproszonych gości, występ zespołu smyczkowego Red Heels oraz wręczenie nagród w konkursach to atrakcje, które przygotowano dla uczestników Dnia Samorządu Terytorialnego. W uroczystej gali uczestniczyły mamy naszego zwycięskiego „Trio”, dyrekcja szkoły oraz wychowawca klasy. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


     

  • EKOLOGICZNY "STAND UP"

    EKOLOGICZNY "STAND UP"

    „Jestem EKO – Segreguje Mądrze! Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, że w ekologii najważniejszą sprawą jest być sobą i dbać o otaczający nas świat. Poznaliśmy również proste sposoby na to, jak się ubrać, co jeść, jak właściwie segregować odpady, a nawet jak je wykorzystać w urządzaniu wnętrza mieszkania. Jednym słowem – od dziś jesteśmy „EKO na co dzień!”

    Organizatorem warsztatów ekologicznych był Wydział Gospodarki Komunalnej przy Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie.


     

     

  • GIMNAZJALIŚCI POZNAJĄ ŚWIAT BOTANIKI

    GIMNAZJALIŚCI POZNAJĄ ŚWIAT BOTANIKI

    Gościnne progi  Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otworzyły przed słuchaczami Nowoczesnej Szkoły okno na bogaty świat botaniki. Dr Teresa Nowak w interesujący sposób wprowadziła nas w świat roślin użytkowych. Od dzisiaj nie obce stały się nam zboża i pseudozboża. Wiemy już, że kasza jaglana wytwarzana jest z prosa, a manna, kuskus, orkisz czy durum mają nieodłączny związek z pszenicą. Podziwialiśmy także piękny i różnorodny gatunkowo uczelniany ogród botaniczny. Było naprawdę interesująco!

  • GIGABLOK I KLASA I LO

    GIGABLOK I KLASA I LO

    GIGABLOK

    Ta nazwa oczyszczalni, który zwiedzali uczniowie klasy I LO w Siemianowicach Śl. w ramach swoich zajęć programowych z biologii. Kilka godzin spędzonych na otwartym terenie Katowickich Wodociągów pozwoliło młodzieży zrozumieć, co dzieje się ze ściekami, które produkujemy w naszych mieszkaniach i zakładach przemysłowych.

    Oczyszczalnia Ścieków Gigablok jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczno-chemiczną o przepustowości 40 tys. m3 na dobę. Odprowadzane są do niej ścieki z północnych dzielnic Katowic. W ciągu roku oczyszczanych jest tu ok. 8,4 mln m3 ścieków. Proces oczyszczania ścieków oparty jest na metodzie osadu czynnego z usuwaniem biogenów. Ponadto oczyszczalnia posiada piaskownik z usuwaniem tłuszczu oraz stację higienizacji osadu. Oczyszczalnia wyposażona jest również w dwie komory fermentacyjne osadów, w których powstaje biogaz wykorzystywany do wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej. Docelowo można uzyskać 300 m3 biogazu na dobę. Miejsca powstawania odorów oczyszczalni są zamknięte, a powietrze z nich jest oczyszczane w biofiltrze.

    Była to pouczająca lekcja, która wszystkim dała wiele do myślenia o pewnym ważnym dla życia związku chemicznym.

    P.S. Dowiedzieliśmy się także, że w Siemianowicach jest planowana budowa podobnej oczyszczalni ścieków.


     

strona: