Klasa III A – w trosce o swoją przyszłość maturalną wybrała się na wycieczkę do grodu Kraka. Celem naszej wyprawy była msza w Katedrze na Wawelu w niezwykłej atmosferze i otoczeniu rzeźb oraz relikwii.
Po modlitwie udaliśmy się na poranny spacer po krakowskich Plantach, które pięknie budziły się do wiosennego życia. Odwiedziliśmy słynną ulicę Floriańską i tamtejszy kościół, by podziwiać wspaniały witraż Stanisława Wyspiańskiego Bóg Ojciec.
Uliczki Starego Miasta wypełniały się gwarem, pojawili się muzykanci, ludzie sztuki, otworzyły się stragany, a nasza grupa skierowała się w stronę Muzeum Anatomii, by posiąść solidną dawkę wiedzy. Pobyt w muzeum dostarczył nam wiele emocji – od przerażenia do zachwytu, ale przede wszystkim uzupełniliśmy naszą znajomość anatomii ciała człowieka.
Na koniec – zakupy pamiątek, obwarzanków, kilka zdjęć i trochę niechętnie, ale musieliśmy wracać do szarej rzeczywistości przygotowań maturalnych.
Za nami pierwsza sesja zdjęciowa w projekcie "WIELKI MAŁY CZŁOWIEK MALOWANY ŚWIATŁEM" tj. zajęcia koła fotograficznego "FOTOŚ" w ramach realizacji Programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży sponsorowanego przez Bank Zachodni WBK.
Dzięki nagrodzie konkursowej i dodatkowemu wsparciu finansowemu szkoły nasza szkolna pracownia fotograficzna wzbogaciła się o 3 aparaty fotograficzne - lustrzanki cyfrowe marki Canon i Pentax, 7 obiektywów o różnych ogniskowych, 3 statywy do aparatów, 2 tła fotograficzne ze statywami do teł, namiot bezcieniowy do fotografii produktowej z zestawem oświetleniowym, zestaw 2 softboxów ze statywami do fotografii portretowej i blendy. Rozpoczęliśmy zajęcia od lekcji Programu Akcja (foto)edukacja na temat wykorzystania praktycznego obiektywów o różnej ogniskowej, następnie "walczyliśmy" z softboxami, które okazały się niezwykle przydatne podczas naszej pierwszej sesji fotograficznej.
Uczniowie klasy mundurowej po raz kolejny mieli okazję wziąć udział w akcji " Poligon z Bankową". "Poligon z Bankową" obejmuje serię bezpłatnych szkoleń wojskowych, w których bierze udział młodzież ze Śląska. W ramach zajęć młodzież, pod okiem żołnierzy i instruktorów, nauczyła się m.in. strzelania z karabinka sportowego, rzutu granatem, kroku defiladowego, wyznaczania azymutu oraz używania busoli. Nasi dzielni "mundurowi" wezmą również udział w kursach z przedmiotów takich jak: taktyka, łączność czy szkolenie medyczne. Dodatkowo jednostka 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach poprowadzi szkolenie SERE, czyli zajęcia w terenie z zakresu działań, które pozwalają przetrwać żołnierzom na terytorium wroga.
Zima w Śniadeku sypnęła sukcesami w licznych olimpiadach. Uczniowie zachęceni wizją uzyskania indeksu na wyższe uczelnie startują, sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach.
Wszyscy uczestniczący w eliminacjach do konkursów i olimpiad zakwalifikowali się do kolejnych etapów:
Natalia Mokrus i Marcin Pawełczyk w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych,
Kinga Malczyk w Olimpiadzie Wiedzy o Obronności – etap okręgowy,
Agata Jarząbek w Olimpiadzie Ekologicznej – etap okręgowy oraz w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia – etap rejonowy,
Marcin Pawełczyk w Olimpiadzie Wiedzy o Górnym Śląsku.
W ostatniej wymienionej olimpiadzie, uczniowie naszego Liceum już kilkakrotnie zdobywali indeksy w poprzednich latach – Małgorzata Klimczok w 2016r. i Adrian Hadasz w 2015r.
Mamy nadzieję, że tegoroczni maturzyści powtórzą sukcesy swoich starszych kolegów i zdobędą wymarzone przepustki na uczelnie wyższe!
W Dniu Maturzysty zabawa na całego trwała w liceum od samego rana. Wybiły weselne dzwony, a Marsz Mendelsona przywitał wszystkich gości weselnych w auli I LO im.J. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Pięknie wystrojona panna młoda, prowadzona do ołtarza w asyście "ojca" wyznała ukochanemu miłość dopełniwszy specyficznej przysięgi. Podobny los czekał pana młodego, który musiał przyrzec m. in., iż wyrzeknie się picia wszelkich napojów wyskokowych a mecze piłki nożnej będzie oglądał jedynie w domowych pieleszach u boku swojej małżonki. Kolejnym punktem programu weselnego było składanie parze młodej życzeń i hojnych datków. Tego tradycyjnego rytuału dopełnili wszyscy zaproszeni na ślub nauczyciele. Pani dyrektor złożyła przy okazji serdeczne życzenia maturzystom, życząc im przede wszystkim powodzenia na egzaminach a wcześniej udanej studniówki. Maturzyści zaprezentowali się w staropolskim układzie poloneza Ogińskiego. Następnie palmę pierwszeństwa przejął wodzirej, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy... Śmiechu było co nie miara, zwłaszcza przy zabawie "Karoca" oraz "Puste miejsce", w której wygrała Pani Wiola Zając, wykonując iście taneczne ewolucje. Odwiedziliśmy także tanecznie europejskie kraje, jadąc w międzynarodowym pociągu. Wszyscy rozeszli się do swoich domów w szampańskich nastrojach, zwłaszcza, że rozpoczęły się upragnione ferie zimowe. Udanej studniówki i fantastycznych, bezpiecznych ferii !!! - wasza reporterka, Wrzeszczyńska.
W rolach głównych wystąpili:
Panna młoda: Klaudia Pajor
Pan młody: Mateusz Mordarski
Ojciec panny młodej: Aleksandra Nowak
Świadkowie: Paulina Reder i Paulina Krajuszek
Ksiądz: Mateusz Meres
Goście: nauczyciele i uczniowie ZS2
Wiktoria Walaszek w roli fotografa.
Dzisiaj uczniowie Śniadeka uczestniczyli w obchodach jubileuszu 6-lecia istnienia Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych WSB w Dąbrowie Górniczej. W ramach uroczystości odbyły się warsztaty dla uczniów klas mundurowych województwa śląskiego dotyczące m.in. negocjacji ze sprawcą oraz sposobów reagowania na wypadek ataku terrorystycznego. Uroczystości uświetniła również prezentacja umiejętności i technik działania Grupy Szybkiego Reagowania WSB oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Uczniowie klasy Bezpieczeństwo Narodowe I LO mieli okazję poznać Pierwszego Zastępcę Komendanta Głównego Policji - nadinsp. Andrzeja Szymczyka, który wygłosił wykład inaugurujący wydarzenie na temat cyberprzestępstw. Warto podkreślić, że Pan Komendant jest absolwentem naszego liceum.
Zanim zasiądziemy z rodzinami przy Wigilijnym stole, w ten świąteczny czas mieliśmy okazję podzielić się opłatkiem, prezentami i mocą serdecznych życzeń z nauczycielami, kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy. Po pięknych życzeniach Pani Dyrektor w czas przemiany serc wprowadził nas Ebenezer Scrooge, który dzięki odwiedzinom duchów mógł się zmienić i ostatecznie polubił Święta Bożego Narodzenia, kolędując wspólnie z przyjaciółmi. Udane przedstawienie szczególnie dzięki perfekcyjnej grze młodych aktorów, uczniów klasy IaG (jak się okazało wielu uczniów tej klasy posiada talent aktorski) oraz Julki, Natalki, Marlenki i Wiktorii z klasy 3a wprowadziło nas w odświętny nastrój i udzieliło się wszystkim zebranym w auli naszej szkoły. Wspólne śpiewanie kolęd zakończyło dzisiejszy uroczysty dzień i wszyscy rozeszli się do swoich domów w atmosferze radości i pokoju. Udała nam się wspaniale wspólna zabawa, co jest dobrym prognostykiem na zbliżający się nowy 2017 rok.
Pani Iwona Rutkowska-Pędzijska serdecznie dziękuje wszystkim aktorom (Jesteście fantastyczni) oraz Pani Beacie Borkowicz i Darii Dudek za pomoc w przygotowaniu dekoracji .
Jak już wszyscy wiecie kolejni członkowie zaszczytnego klubu czytelniczego w Gimnazjum nr 4 z Zespołu Szkół nr 2 odwiedzili dzisiaj grupę Biedronek i Żabek w Przedszkolu nr 10 w Siemianowicach Śląskich w ramach kolejnej odsłony projektu PoczytajMy. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem śledzili losy zapomnianej choinki; bałwanka i nie do końca posłusznych gwiazdek. Był czas nie tylko na czytanie pięknych, zimowych opowiadań, ale również na wspólną zabawę i śpiew. Uśmiechy i szczere uśmiechy maluchów była dla gimnazjalistów największą nagrodą.
Agata Jarząbek – nasza uczennica z kl. III a liceum zajęła 3. miejsce na Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia, organizowanej przez PCK w Katowicach. Aby dotrzeć do tego etapu musiała dobrze poznać znaczenie zdrowego odżywiania, profilaktykę wielu chorób, ekologiczny styl życia, a nawet przeprowadzić akcję prozdrowotną promującą aktywny tryb życia wśród dzieci ze szkoły podstawowej. Agata lubi się uczyć biologii i planuje wziąć udział w kolejnych konkursach o podobnej tematyce, a w przyszłości może zostanie biotechnologiem lub inżynierem genetykiem? Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki!
Pierwszy Międzyszkolny Festiwal Języków Obcych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich, dobiegł końca i z całą pewnością zapisze się na kartach historii Zespołu Szkół nr 2 jako dzień szczególny. Głównym celem festiwalu była pokazanie jak ważna jest motywacja do nauki i doskonalenia języków obcych. Do udziału w tym ważnym, językowym przedsięwzięciu zaproszono uczniów siemianowickich gimnazjów. Uczestnicy festiwalu poznali technikę prawidłowego parzenia angielskiej herbaty. Natomiast występ szkolnego kabaretu w scence pod tytułem „List do Pippy” w przezabawny sposób pozwolił uzmysłowić młodzieży, jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa znajomość języków obcych. W ramach festiwalu został ogłoszony konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Kolejnym argumentem świadczącym o wartości, jaką niesie ze sobą znajomość języków obcych była projekcja filmu z wymiany polsko-niemieckiej, w której w ubiegłym roku szkolnym wzięli udział gimnazjaliści i licealiści z Zespołu Szkół nr 2. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia festiwalu była Gra „Liderzy Europy”, która jest edukacyjnym Projektem Społecznym Banku Zachodniego WBK . Jego głównym celem jest edukacja młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, a także rozpowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii i finansów oraz promocja przedsiębiorczości. Gra została przygotowana przez samego dyrektora siemianowickiego oddziału Banku Zachodniego WBK pana Marcina Domagałę. Walka gimnazjalistów była bardzo zacięta i trwała do ostatniej minuty spotkania. „Liderami Europy” zostali uczniowie z Gimnazjum nr 5, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody. Gościem specjalnym pierwszego dnia Festiwalu Języków Obcych był Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji pani Monika Gawrońska.
Podczas drugiego dnia Festiwalu Języków Obcych cała społeczność szkolna wybrała się w podróż dookoła Europy. Młodzież od samego rana prezentowała stroje regionalne, muzykę oraz sławne osoby z wielu zakątków Europy. W szkolnym muzeum „Madame Tussauds można było spotkać Williama Shakespeare, Królową Elżbietę czy też członków legendarnego zespółu The Beatles. W powietrzu unosiły się zapachy przekąsek typowych dla danego kraju, obok których nie sposób było przejść obojętnie. Po sycącym iście europejskim śniadaniu uczniowie zmagali się z dyktandem na odległość w wersji angielskiej, (należy przy tym zaznaczyć, że uczniowie pobili własne rekordy w maratonie:) oraz rozwiązywali test znajomości kultury poszczególnych krajów Europy.
Organizatorzy I Międzyszkolnego Festiwalu Języków Obcych składają wszystkim uczestnikom serdeczne podziękowania za zaangażowanie i zapraszają do aktywnego udziału w kolejnych edycjach Festiwalu Języków Obcych.
Lista nagrodzonych uczniów w konkursie „Dlaczego warto uczyć się języków obcych”.
I miejsce Gimnazjum nr 5 w składzie: Hubert Cichoń i Norbert Ficek
nauczyciel: mgr Anna Pachoń-Kapusta
II miejsce Gimnazjum nr 5 w składzie: Olivier Halupczok i Kinga Sikora
nauczyciel: mgr Alicja Gamza
II miejsce Gimnazjum nr 1 w składzie: Natalia Stokłosa i Katarzyna Dolny
nauczyciel: mgr Justyna Strzelczyk
Fundatorzy nagród w konkursie „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”
Prezydent Miasta Siemianowic Śląskich
Wydawnictwo Oxford
Siemianowicki oddział Banku Zachodniego WBK
Uczniowie ZS nr 2 w ramach projektu " HOLOCAUST" odwiedzili miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości - niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz - Birkenau. Celem wizyty w muzeum było uświadomienie młodym ludziom, jak duża była skala popełnianych zbrodni oraz zobrazowanie zjawiska nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez obozową bramę, nad którą wisiał znany wszystkim napis " Arbeit macht frei", następnie pani przewodnik oprowadziła nas po wszystkich częściach obozu. Zobaczyliśmy poszczególne bloki, Ścianę Śmierci, rzeczy, które pozostały po więźniach oraz gruzy krematorium.
Wyjazd zrobił na młodych ludziach olbrzymie wrażenie. Jak stwierdzili sami uczniowie - Auschwitz - Birkenau to miejsce, które powinien zobaczyć każdy człowiek, aby już nigdy nie dopuścić do takiej tragedii. Historia powinna być nauczycielką życia.
Nasza uczennica – Kinga Malczyk z kl. III b, zmagała się z trudnym testem o tematyce dotyczącej obronności, stosunków międzynarodowych oraz terroryzmu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uczestniczyła w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Kinga, przez uczestnictwo w Olimpiadzie, realizuje swoje marzenia i rozwija zainteresowania związane z wojskowością oraz obronnością naszego kraju. Gratulujemy sukcesu!
6 grudnia kolor czerwony stał się kolorem obowiązkowym nie tylko wśród uczniów, ale również i nauczycieli. Od rana w naszej szkole można było spotkać prześliczne Mikołajki i przystojnych Mikołajów. Uśmiech nie schodził z naszych twarzy, a że są u nas tylko grzeczni uczniowie, nie obyło się również bez prezentów.
Podsumowaniem dnia była wspólna impreza, zorganizowana przez Samorząd Szkolny gdzie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie musieli się wykazać nie lada wiedzą z zakresu muzyki oraz talentem wokalnym.
Pierwszy weekend grudnia przebiegał niezwykle interesująco dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 uczestniczących w dwudniowych warsztatach fotograficznych BZ WBK PRESS FOTO 2016. W gościnnych progach Galerii Szyb Wilson w Katowicach zajęcia dla miłośników fotografii prowadziła znana już na świecie Karolina Jonderko. Z zapartym tchem mogliśmy słuchać barwnych opowieści, anegdot na temat jej życia zawodowego i nadzwyczaj udanych projektów fotograficznych. Dla chętnych była możliwość prezentacji własnych prac i ewentualnych konsultacji z prowadzącą zajęcia. Wreszcie nadszedł czas sprawdzenia własnych umiejętności oraz możliwości technicznych aparatu Instax FUJIFILM. Autor najlepszego zdjęcia portretowego wykonanego na polaroidzie wygrywał aparat Instax FUJIFILM. Nauka obsługi aparatu i sesja foto na polaroidzie w czasie nikiszowieckiego jarmarku okazała się fantastyczną zabawą. Z przyjemnością wrócimy tu znów na kolejne warsztaty fotograficzne.
Po raz kolejny uczniowie Śniadeka mieli okazję wziąć udział w zajęciach warsztatowych organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich w ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim: budowania marki w procesie planowania swojej kariery oraz trendów na rynku pracy.
W dniu 01.12.2016r. w ZS2 zorganizowano obchody Światowego Dnia AIDS pod hasłem " Jestem świadomy, nie ryzykuję" W ramach kampanii profilaktycznej młodzież uczestniczyła w prelekcjach z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem HIV oraz projekcji filmów fabularnych, przybliżających problemy z jakimi borykają się nosiciele wirusa HIV i chorzy na AIDS. Uczniowie klas GM i LO aktywnie uczestniczyli w konkursach wiedzy konkursie plastycznym.
Sobotnie popołudnie 26 listopada nasi szkolni miłośnicy fotografii spędzili w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na pokazowych zajęciach fotograficznych. Prowadził je fotograf i podróżnik – Grzegorz Lityński, który z aparatem w ręku odwiedził ponad 70 krajów świata. Zdjęcia Pana Lityńskiego publikowane były w prasie krajowej i zagranicznej. Podczas zajęć mieliśmy okazję zobaczyć wiele z nich, posłuchać historii ich powstawania. Dowiedzieliśmy się jaka jest najlepsza pora dnia na robienie zdjęć i jaką rolę w zrobieniu dobrego ujęcia odgrywa światło. Z niecierpliwością czekamy na praktyczne zastosowanie tej wiedzy….
PODSUMOWANIE Roku Wolontariatu - " Wolontariusz Roku" odbyło się w Parku Tradycji. W rozdaniu nagród uczestniczyli wolontariusze zrzeszeni na terenie Siemianowic Śląskich, a nagrody wręczali Prezydent Miasta Siemianowice pan Rafał Piech oraz Wiceprezydent dr Anna Zasada - Chorab wraz z pełnomocnikiem ds. Rodziny Danutą Sobczyk i innymi przedstawicielami miasta. Nasza szkoła również otrzymała podziękowanie za dotychczasową pracę na rzecz wolontariatu.
Wszystkich zainteresowanych obozem językowym w Londynie ( wrzesień 2017 r. ) zachęcamy do zapoznania się z poniższą ofertą obozu. W razie szczegółowych pytań prosimy o kontakt z p. Anną Kostarczyk - Tomecką lub p. M. Pytlikiem.
Uczniowie Śniadeka Natalia Mokrus i Marcin Pawełczyk przeszli do finału Ogólnopolskiego Turnieju Klas o Profilu Mundurowym uzyskując 24 pozycję. Startowało 170 drużyn.
Gratulujemy sukcesu!!!