PROJEKTY

LICEUM

Projekt "Wielki mały człowiek malowany światłem" - od wielu lat działa w naszej szkole grupa pasjonatów fotografii. Pracując pod kierunkiem mgr Ewy Habrajskiej uczniowie osiągają bardzo duże sukcesy w konkursach fotograficznych różnych szczebli, dlatego też nie dziwi fakt, że projekt "Wielki mały człowiek malowany światłem, został nagrodzony grantem Fundacji Banku Zachodniego WBK i jest realizowany od jesieni 2016 roku.

Na uwagę zasługuje również to, iż w drugiej edycji programu grantowego „Bank   Ambitnej Młodzieży” wpłynęły
aż 342 wnioski. Czterdzieści dwie organizacje  zostały nagrodzone grantem, a  w tym zacnym gronie znalazło się nasze liceum. Dzięki nagrodzie konkursowej i dodatkowemu wsparciu finansowemu szkoły nasza szkolna pracownia fotograficzna wzbogaciła się o 3 aparaty fotograficzne  lustrzanki cyfrowe marki Canon i Pentax, 7 obiektywów
o różnych ogniskowych, 3 statywy do aparatów, 2 tła fotograficzne ze statywami do teł, namiot bezcieniowy
do fotografii produktowej z zestawem oświetleniowym, zestaw 2 softboxów ze statywami do fotografii portretowej i blendy.
Nasze fotograficzne zmagania rozpoczęliśmy od lekcji Programu Akcja (foto)edukacja
na temat wykorzystania praktycznego obiektywów o różnej ogniskowej, następnie "walczyliśmy"z softboxami, które okazały się niezwykle przydatne podczas naszej pierwszej sesji fotograficznej.
Nowy sprzęt fotograficzny będzie pomocny nie tylko w rozwijaniu pasji artystycznych uczniów, ale również wzbogaci ofertę zajęć edukacyjnych na lekcjach: wiedzy o kulturze, techniki i technologii informacyjnej. Udział w projekcie na płaszczyźnie  edukacyjnej wpisuje się w realizację programu unowocześnienia i poszerzenia oferty edukacyjnej liceum. Zgodnie z ideą projektu związanego z nowymi technologiami w otaczającym nas świecie np. nauce, sztuce, kulturze szkoła zorganizuje pracownię fotograficzną działającą w oparciu o ciemnię cyfrową. Zorganizowana
w lipcu 2017 roku wystawa w Parku Tradycji jest efektem całorocznego projektu "Wielki mały człowiek malowany światłem". Podczas wystawy można było obejrzeć prace wykonane przez członków Szkolnego Koła Fotograficznego "Fotoś". Bohaterami wystawy byli absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego.


Poligon z Bankową - uczniowie klas mundurowych biorą udział w projekcie dla szkół ponadgimnazjalnych
z województwa śląskiego. W ramach zajęć młodzież, pod okiem żołnierzy i instruktorów, uczy się m.in. strzelania z karabinka sportowego, rzutu granatem, kroku defiladowego, wyznaczania azymutu oraz używania busoli. Uczniowie biorą udział w kursach z przedmiotów takich jak: taktyka, łączność czy szkolenie medyczne. Dodatkowo jednostka 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach organizuje szkolenie SERE, czyli zajęcia w terenie
z zakresu działań, które pozwalają przetrwać żołnierzom na terytorium wroga.
Projekt "Poligon z Bankową" stwarza uczniom możliwość realizacji wybranych zagadnień praktycznych określonych w "minimum programowym realizowanym w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa oraz programów szkolenia członków organizacji pozarządowych wymaganych do podspisania porozumień z komendantami szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia", w wymiarze 40 godzin lekcyjnych w pięciu ośmiogodzinnych blokach szkoleniowych. Inicjatorami projektu "Poligon z Bankową" są: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chorzowie, Wyższa Szkoła Bankowa oraz 6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach. 


"Szkoła Demokracji" to ogólnopolski program, którego celem jest zwiększenie udziału uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie samorządności uczniowskiej. Do programu przystąpiliśmy we wrześniu 2016 roku.
W trakcie realizacji projektu musieliśmy spełnić kryteria, zawarte w 7 obszarach: WYBORY REPREZENTACJI, KOMUNIKACJA I MEDIA, DZIAŁANIA UCZNIÓW, PODEJMOWANIE DECYZJI, UCZENIE I NAUCZANIE,ZASOBY I KWESTIE FORMALNE,  OTWARTA SZKOŁA.
PODEJMOWALIŚMY WIELE CIEKAWYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ, OPISYWALIŚMY INICJATYWY SAMORZĄDU I SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU. RELACJONOWALIŚMY SZKOLNE WYDARZENIA, PODEJMOWALIŚMY
I KONSULTOWALIŚMY WAŻNE DECYZJE. POZNALIŚMY CIEKAWE FORMY UZYSKIWANIA INFORMACJI NA TEMAT POTRZEB UCZNIÓW, WSPÓŁPRACOWALIŚMY Z DYREKCJĄ, NAUCZYCIELAMI I RODZICAMI!
POWSTAŁO WIELE CIEKAWYCH POMYSŁÓW!

RELACJA Z REALIZACJI PROGRAMU W PREZENTACJI PONIŻEJ

SZKOLA_DEMOKRACJI_NA_STRONKE.odp


Dzień DE to ogólnopolski projekt organizowany w ramach Współpracy Polsko-Niemieckiej. Każdego roku obowiązuje temat przewodni, który jest prezentowany w kwietniu. Ostatnia edycja polegała na promowaniu języka niemieckiego w środowisku lokalnym. W ramach szkolnych obchodów Dnia DE zorganizowaliśmy w liceum lekcję otwartą, przeprowadziliśmy sondę uliczną, podczas której pytaliśmy mieszkańców naszego miasta o ich znajomość języka niemieckiego. Wszystkim tym, którzy chcieli się podzielić swoimi językowymi umiejętnościami, wręczaliśmy nagrody - niespodzianki, ufundowane przez PNWM, czyli Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.