PROJEKTY

GIMNAZJUM

Projekt "PoczytajMy"

Zachwyceni pomysłem czytania dla przedszkolaków wynikającymnz idei PoczytajMy, dziesięcioro uczniów I a - klasy z innowacją językową wraz z wychowawcą Iwoną Pędzijską-Rutkowską stawiało nieśmiało pierwsze kroki w relacjach gimnazjalista-przedszkolak. Nasz wybór padł na Przedszkole nr 10 oraz Szkołę Integracyjną nr 20 w Siemianowicach Śląskich. Każdorazowo czytanie było punktem wyjścia do wspólnej zabawy z maluchami, co niewątpliwie stanowiło asumpt do pogłębiania więzi miedzy uczestnikami spotkań. Dzieci "przyklejone" do gimnazjalistów świadczyły o tym, że poprzez czytanie otwiera się drzwi do pogłębionych relacji międzyludzkich. Nasze spotkania były oparte o szczegółowo zaplanowany scenariusz. U maluchów byliśmy z bajką o Czerwonym Kapturku; w świątecznej scenerii współczuliśmy samotnej choince, starając się rozweselić ją wykonanymi wspólnie z dziećmi pięknymi ozdobami; by w kolejnym spotkaniu przyjechać do maluchów z pociągiem pełnym zwierzątek, opowiadających ciekawe historie o samych sobie.

Relacje z czytankowych spotkań zamieszczaliśmy na stronie internetowej szkoły a nawet miasta oraz fb, propagując ideę PoczytajMy wśród uczniów całej szkoły oraz mieszkańców Siemianowic Ślaskich.

 


Projekt "Szkoła Demokracji" to ogólnopolski program, którego celem jest zwiększenie udziału uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie samorządności uczniowskiej. Do programu przystąpiliśmy we wrześniu 2016 roku. W trakcie realizacji projektu musieliśmy spełnić kryteria, zawarte w 7 obszarach: WYBORY REPREZENTACJI, KOMUNIKACJA I MEDIA, DZIAŁANIA UCZNIÓW, PODEJMOWANIE DECYZJI, UCZENIE I NAUCZANIE,ZASOBY I KWESTIE FORMALNE,  OTWARTA SZKOŁA. Podejmowaliśmy wiele ciekawych przedsięwzięć, opisywaliśmy inicjatywy samorządu i szkolnego klubu wolontariatu. Relacjonowaliśmy szkolne wydarzenia, podejmowaliśmy i konsultowaliśmy ważne decyzje. Poznaliśmy ciekawe formy uzyskiwania informacji na temat potrzeb uczniów, współpracowaliśmy z dyrekcją, nauczycielami i rodzicami.

 


Projekt "Dzień DE" Tradycyjnie jak co tym roku włączamy się w realizację projektu DZIEŃ DE. Celem projektu DZIEŃ DE jest promowanie nauki języka niemieckiego oraz poznanie kraju naszego zachodniego sąsiada. Tematyka kolejnej edycji zawsze jest proponowana przez organizatora czyli Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Ostatnia edycja polegała na współdziałaniu ze społecznością lokalną na rzecz wspólnego dobra. Grupa gimnazjalistów zorganizowała w ramach projektu spotkanie z bajkowym postaciami braci Grimm. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej, a do udziału w nim zaproszono maluchy z Przedszkola nr 10. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w opowieść Roszpunki o życiu autorów znanych i lubianych baśni oraz obejrzały przestawienie „Czerwony Kapturek” w wykonaniu młodych aktorów z Gimnazjum nr 4.  

 


"KinoSzkoła" to Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej, który jest  pozaszkolną formą edukacji. Praca z filmem oraz nowe media stanowią główne narzędzie wychowawcze i profilaktyczne. Nadrzędnym celem zajęć w ramach programu „KinoSzkoła” jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, dlatego współpracę proponuje się przede wszystkim Wychowawcom i Pedagogom szkolnym. Szkolnym koordynatorem programu jest p.Monika Wereszczyńska.


"Zoologicznie zakręceni" w ramach projektu kontynuujemy rozpoczęte w ubiegłych latach zajęcia dydaktyczne z biologii poza pracownią biologiczną dla uczniów klas gimnazjalnych. Chętni uczniowie klasy IbG i IIaG raz w miesiącu mają okazję zetknąć się z wybranymi zwierzakami w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Niemal tradycją stały się już spotkania z Panem Markiem – zaprzyjaźnionym z nami dydaktykiem ogrodu zoologicznego, który opiekuje się nami podczas bliższego poznawania kręgowców i szykuje nam porcję ciekawych opowieści na wcześniej wybrany   temat. Tak było i tym razem.   Nasze pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy lekcją, na której uczniowie poznawali wybrane duże koty zamieszkujące kulę ziemską. Na warsztatach tych uczniowie poszerzyli swoją wiedzę zdobytą w ramach lekcji szkolnych. Potrafią wymienić żyjące obecnie kotowate nie tylko w Polsce wraz ze szczegółami z ich budowy, przystosowań do środowiska oraz ciekawostkami życia codziennego. Test na rozróżnianie poznanych kotów po sierści wszyscy przeszli pomyślnie. Nie zabrakło po zajęciach w salce dydaktycznej emocji podczas spotkania z tymi groźnymi zwierzakami na terenie ogrodu zoologicznego.