DYREKCJA GRONO PEDAGOGICZNE HISTORIA SZKOŁY SYMBOLE SZKOŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI RADA RODZICÓW MOCNE STRONY I LO IZBA TRADYCJI JUBILEUSZ 90-lecia I LO

IZBA TRADYCJI

Izba Tradycji to nasze szkolne muzeum, które skrywa historię naszej prawie stuletniej szkoły. Została otwarta 15 kwietnia 2011 roku. W zasadzie składa się ona z dwóch pomieszczeń. Pierwsze z nich jest poświęcone historii naszego liceum. Można tu zobaczyć unikatowe dokumenty i eksponaty związane z życiem szkolnym od momentu powstania naszej szkoły czyli od 1923 roku. Zachowały się dzienniki klasowe z tamtych lat, coroczne sprawozdania, protokoły konferencji, rozporządzenia, świadectwa, zeszyty uczniowskie i zdjęcia, a nawet niektóre bardzo osobiste eksponaty. Są to na przykład usprawiedliwienia nieobecności uczniów pisane przez rodziców w 1945 roku. Wzruszającym dokumentem jest świadectwo moralności wydane w 1925 roku nauczycielce starającej się o przyjęcie do pracy. Są wspomnienia pisane przez naszych absolwentów na przestrzeni kilkudziesięciu lat, broszury popularyzujące historię liceum i praca magisterska na temat historii "Śniadeka". Swoje miejsce znalazły także pamiątki po naszych profesorach i absolwentach. Na osobną uwagę zasługują książki. Niektóre z nich były wydane ponad 100 lat temu. W Szkolnej Izbie Tradycji znajdują się też nowsze przedmioty, służące nam tak niedawno, a jednak już zabytkowe. To kolekcja maszyn do pisania, maszyn liczących, magnetofonów i aparatów fotograficznych. Drugie pomieszczenie jest poświęcone historii Śląska. Na ścianie wisi kopia traktatu podpisanego w 1919 roku w Wersalu dotyczącego przyłączenia Śląska do Polski. Można obejrzeć historyczną mapę Śląska, zdjęcia robione w Siemianowicach na początku XX wieku i kronikę miasta sprzed ponad 100 lat. Liczne eksponaty są związane z górnictwem. Tradycyjne śląskie sprzęty, meble i stroje pomagają stworzyć niepowtarzalny klimat. Obrazki z podpisami w gwarze śląskiej są jednocześnie rodzajem słownika.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia naszej Izby Tradycji oraz na sesję zdjęciową
z eksponatami muzealnymi w roli głównej.smiley

Sesja fotograficzna wykonana w szkolnej Izbie Tradycji pod czujnym okiem mgr Ewy Habrajskiej.