DYREKCJA GRONO PEDAGOGICZNE HISTORIA SZKOŁY SYMBOLE SZKOŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI RADA RODZICÓW MOCNE STRONY I LO IZBA TRADYCJI JUBILEUSZ 90-lecia I LO

JUBILEUSZ 90-lecia I LO

BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY - słowa te kilkakrotnie padały w trakcie uroczystości jubileuszowych – pięknych, wzruszających, podniosłych. W michałkowickim Parku Tradycji zgromadziło się około 200 osób – honorowych gości, uczniów, rodziców, a nade wszystko absolwentów liceum. Uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły przez absolwentów oraz gromkie odśpiewanie hymnu narodowego rozpoczęło niezwykłą uroczystość. Wzruszona Pani Dyrektor - mgr Bożena Czyrwik - ciepło mówiła o szkole, uczniach i nauczycielach oraz doniosłym jubileuszu.

Część oficjalna miała charakter nadzwyczaj podniosły i uroczysty. Wśród wielu listów gratulacyjnych odnajdujemy list Wojewody Śląskiego - Zygmunta Łukaszczyka, Śląskiego Kuratora Oświaty - Stanisława Fabera, Inspektora Grzegorza Jacha - Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji. Najistotniejszym momentem było uhonorowanie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich ZŁOTĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Aktu dekoracji dokonał Przewodniczący Sejmiku Śląskiego – Andrzej Gościniak. Wzruszająca była chwila wpinania złotej odznaki w sukno sztandaru. A potem kwiaty, przemowy zaproszonych gości – Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie - Jacka Guzego, Przewodniczącego Rady Miasta - Adama Cebuli, przedstawicieli związków zawodowych, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, przedstawicieli uczelni wyższych współpracujących z liceum.

Absolwenci mieli okazję zobaczyć film „ Historia szkoły”, przygotowany staraniem Agaty Krzysztofik, Iwony Łapaj – Guimares oraz Aleksandra Nowika. Można było również zobaczyć ciekawą jubileuszową wystawę, związaną z działalnością I LO, przygotowaną przez Ewę Habrajską. Kawiarenka literacko – teatralna „ To i owo” pod kierunkiem Sabiny Szkaradek przedstawiła program artystyczny: „ Byliśmy, jesteśmy, będziemy…” Krzyżujące się konwencje i style, zmieniający się klimat - zostały wysoko ocenione przez odbiorców. Barwne stroje, sentymentalne piosenki, walc, kankan, poezja, stare fotografie i symboliczne sceny kreowały obrazy przemijającego czasu.

Finał stanowiła „ orkiestra” pod batutą Dyrektor liceum - mgr Bożeny Czyrwik, która improwizując jeden z najpiękniejszych koncertów Piotra Czajkowskiego ( koncert b – mol ) postawiła na nogi całą publiczność i spowodowała głośne owacje. Wymyślone instrumenty, skupione i wzruszone twarze, „ grających” w orkiestrze uczniów i nauczycieli, podrzucane do góry kwiaty, barwne jedwabie oraz powtarzane słowa „ Byliśmy, jesteśmy, będziemy” - w niezwykły sposób podsumowały przeszłość i wyraziły nadzieję na nową historię liceum.
Sobota również owocowała w nadzwyczajne wydarzenia. Słoneczny i pogodny dzień jubileuszowy rozpoczął się uroczystą, koncelebrowaną mszą świętą w kościele Świętego Krzyża. Niewątpliwie istotnym wydarzeniem było złożenie kwiatów
i zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli.
Absolwenci zgromadzili się później w szkole – gościnnej, przystrojonej i radosnej. Zwiedzali z zaciekawieniem swoje dawne klasy, Izbę Tradycji, aulę szkoły, … Byli szczęśliwi, czasem wzruszeni, czasem zadumani. Zabiegana, ale pogodna Pani Dyrektor doskonale pełniła rolę Pani Domu – jakim niewątpliwe dla wielu z nas jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego. Podsumowaniem pięknego i dostojnego jubileuszu była wspólna fotografia przed dziewięćdziesięcioletnim budynkiem liceum.
Miejmy nadzieję, że za 10 lat będziemy mogli równie pięknie obchodzić 100 – lecie szkoły.
.com/media/set/?set=a.578183225559686.1073741869.420323678012309&type=3